Przedstawiciele rządu i związków zawodowych podpisali umowę społeczną dla górnictwa

gornictwo 2021 05 28 174925

Wicepremier Jacek Sasin, wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń, szef gabinetu politycznego premiera Krzysztof Kubów, wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio oraz liderzy związków zawodowych podpisali w piątek w Katowicach umowę społeczną dla górnictwa.

Umowa społeczna w sprawie transformacji górnictwa, parafowana przez strony społeczną i rządową 28 kwietnia, określa zasady i tempo stopniowej likwidacji górnictwa węgla energetycznego oraz mechanizmy wsparcia transformacji Śląska. Dokument został już zaakceptowany przez władze wszystkich związków, uczestniczących w jego negocjowaniu.

CZYTAJ: Porozumienie rządu z górnikami. Parafowano umowę społeczną

Umowa społeczna zakłada m.in. wygaszenie kopalń węgla energetycznego do 2049 r. zgodnie z ustalonym harmonogramem, pomoc publiczną dla górnictwa w tym okresie, osłony socjalne dla górników i mechanizmy wsparcia transformacji Śląska.

Wejście porozumienia w życie zależy od zgody Komisji Europejskiej na pomoc publiczną dla kopalń – m.in. dopłaty do redukcji zdolności produkcyjnych oraz finansowanie działań likwidacyjnych i osłon socjalnych dla górników z kopalń likwidowanych, którzy nie przejdą do czynnych zakładów – urlopów przedemerytalnych (płatnych w wysokości 80 proc. wynagrodzenia) i 120-tysięcznych jednorazowych odpraw pieniężnych.

– Ta umowa społeczna jest przykładem, że taki dialog społeczny można z sukcesem prowadzić. To jest nasz główny argument w rozmowach z Komisją Europejską, którą będziemy przekonywać, że te wszystkie instrumenty wsparcia, które wiążą się z możliwością udzielenia pomocy publicznej – zarówno mechanizm redukcji produkcji i subwencjonowania tej redukcji produkcji, jak i koszty nadzwyczajne związane z likwidacją kopalni i osłonami dla pracowników –  powinny uzyskać zgodę i być finansowe z budżetu państwa do roku 2049, tak jak zapisaliśmy to w tym porozumieniu – mówił w piątek wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń.

Soboń przypomniał, że został zobligowany przez premiera jak i ministra aktywów państwowych do prowadzenia rozmów i wypracowania porozumienia z sektorem węgla kamiennego.

RL / PAP / opr. ToMa

Fot. PAP/Andrzej Grygiel

Exit mobile version