W Lublinie podsumowano X edycję Ogólnopolskiego Konkursu o Żołnierzach Wyklętych. Uroczysta Gala odbyła się w siedzibie lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
Do tegorocznej edycji uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Polski nadesłali ponad 900 prac konkursowych. Były to teksty literackie, prace plastyczne oraz prezentacje multimedialne.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Gala podsumowująca X edycję Ogólnopolskiego Konkursu o Żołnierzach Wyklętych
– Celem konkursu jest upamiętnienie bohaterów, którzy walczyli o to, żebyśmy mogli żyć w wolnym i demokratycznym państwie – mówi prezes Fundacji im. Kazimierza Wielkiego Karol Wołek. – Walczyli przeciwko okupantowi sowieckiemu po zakończeniu II wojny światowej po to, żebyśmy my, jako naród, mogli sami o sobie decydować w suwerennym państwie polskim – decydować o tym, w jaki sposób chcemy żyć oraz według jakich wartości budować swoje państwo i społeczeństwo. Oni właśnie o to walczyli, żebyśmy mieli prawo wyboru.
Jedną z nagrodzonych w konkursie była 12-letnia Zofia Kaczorowska z Gozdowa koło Płocka.
– Moja praca przedstawia dwóch żołnierzy ukrywających się w lesie – mówi laureatka 2. miejsca w kategorii prac plastycznych. – Jeden żołnierz jest przy drzewie. Zawarłam też elementy umundurowania i broń. Drugi żołnierz stoi w centrum, a w tle jest słońce, które próbuje oświetlić scenę. Żołnierz ma przerażony, niespokojny wyraz twarzy.
Jak informuje Fundacja im. Kazimierza Wielkiego, Ogólnopolski Konkurs o Żołnierzach Wyklętych to najdłużej organizowany i największy pod względem liczby uczestników konkurs tego typu.
LilKa / opr. WM
Fot. Iwona Burdzanowska