Dziś (10.06) w Kościele katolickim w Polsce kończy się zwyczajowa oktawa Bożego Ciała, będąca rozłożeniem na kolejne dni świętowania Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Z oktawą Bożego Ciała wiążą się procesje Eucharystyczne oraz święcenie wianków.
– Wicie wianków i ich święcenie na zakończenie oktawy Bożego Ciała to zwyczaj i tradycja przejęta od naszych babć – mówi biłgorajanka, pani Maria. – Wijemy cztery wianuszki z rozchodnika, grzmotka, macierzanki, bławatu, mięty i barwinka, ponieważ mamy cztery ołtarze, przy których odprawia się nabożeństwo. Wierzymy, że chronią nas te wianuszki przed burzą, piorunami, kataklizmem, jakim możemy być dotknięci, pożarami. Wieszamy je w strychach bądź przy obrazach w pomieszczeniach, gdzie najczęściej gromadzi się rodzina i do tej pory ta tradycja utrzymuje się w moim domu.
W biłgorajskich świątyniach zakończenie oktawy Bożego Ciała z procesją do czterech ołtarzy przewidziano na wczesne godziny wieczorne. Obok poświęcenia wianków, księża przewidzieli także słodki poczęstunek dla dzieci, które w nabożeństwach uczestniczyły przez wszystkie osiem dni oktawy.
TSF / opr. GRA
Fot. TSF