To nie deficyt ani zaburzenie. Czym jest wysoka wrażliwość?

girl 2172318 1920 1024x709 2021 06 10 201902

Mają większą wyobraźnię, ale silniej przeżywają stres. Zachwyca ich sztuka, ale potrafią być nią przytłoczeni. Są wspaniałymi przyjaciółmi, ale nastroje innych mają na nich olbrzymi wpływ. Mowa o osobach wysoko wrażliwych. O wspieraniu dzieci z wysoką wrażliwością rozmawiali psycholodzy, pedagodzy, a także rodzice dzieci wysoko wrażliwych i same osoby posiadające tę cechę. 

– Świat pędzi, mamy coraz więcej bodźców i stymulacji, co bywa przytłaczające – mówi wysoko wrażliwy mężczyzna i ojciec wysoko wrażliwych dzieci. – My, jako osoby dorosłe wysoko wrażliwe, nauczyliśmy się pewnych sposobów, by trochę odcinać się od świata i radzić sobie z nadmiarem bodźców. Dla nas, jako rodziców i wychowawców małych dzieci, to duże wyzwanie, by zdrowo je wychować i chronić przed nadmiarem informacji.

– Oczywiście w klasie obserwuję uczniów wysoko wrażliwych – przyznaje Dorota Kuchta, nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 11 w Chełmie. – Takie dzieci są bardzo skrupulatne, obowiązkowe, wrażliwe. Miewają problemy z powrotem do szkoły po nauczaniu zdalnym. Obawiają się tego, nawet płaczą. W szkole spotyka się dzieci wrażliwe. Jest to dla nauczyciela wielkie zadanie, żeby nie zniszczyć ich talentu,.

– Wypracowaliśmy narzędzie pomiaru, czyli kwestionariusze, za pomocą których, odpowiadając na określone pytania, jesteśmy w stanie stwierdzić, czy mamy do czynienia z osobą wysoko wrażliwą – mówi psycholog dr Monika Baryła-Matejczuk z Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie. – W przypadku dzieci wysoka wrażliwość najczęściej manifestuje się w sferze fizycznie tym, że przeszkadzają im metki, intensywnie reagują na głód czy ból, są bardziej uważne na nastroje innych osób, intensywnie reagują emocjami. Jeżeli zauważyliśmy takie zachowania u dziecka, ale też widzimy, że gdy jest dużo informacji podanych naraz, to je to przytłacza i męczy, to możemy zacząć się zastanawiać, czy może nie mamy przyjemności wychowywania dziecka wysoko wrażliwego. Czasem bywa to wyzwaniem.

– Zależy nam, żeby nie myśleć o wysokiej wrażliwości jako o deficycie czy zaburzeniu – podkreśla psycholog dr Małgorzata Artymiak z Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie. – W rzeczywistości jest to pewien zasób, który może dać przewagę. Ze względu na funkcje poznawcze, czyli dokładność i wnikliwość w myśleniu i postrzeganiu rzeczywistości, te osoby dostrzegają więcej powiązań między sytuacjami i zdarzeniami. Tym samym mają zwykle lepiej rozwiniętą wyobraźnię. Potrafią świetnie przewidywać i generować różne rozwiązania. W wielu dziedzinach i zawodach to może być ogromnym atutem. Dodatkowo w relacjach ich empatia i odbieranie emocji innych czyni z nich często osoby lubiane przez otoczenie. 

– Dzisiaj dostrzegam głównie pozytywne aspekty wysokiej wrażliwości – mówi wysoko wrażliwy mężczyzna. – Powoduje ona bardziej intensywne i głębokie przeżywanie w zasadzie wszystkiego. Zmysłowo jestem w stanie cieszyć się wszystkim bardziej intensywnie. Dostrzegam detale i głębiej przeżywam sztukę, muzykę, doznania kulinarne i zmysłowe. Wysoka wrażliwość daje też głębszy wgląd w naturę rzeczywistości. To wspaniała przygoda – poznawanie siebie w emocjonalnej i uczuciowej głębi. 

Wysoka wrażliwość – według różnych szacunków – dotyczy nawet 20% populacji. 

MaK / opr. WM

Fot. pixabay.com

Exit mobile version