W Lublinie trwają zawody przyszłości. Młodzi ludzie z całej Polski walczą w 4 kategoriach o możliwość pojechania do Szanghaju w 2022 roku. Wszystko w ramach konkursu WorldSkills.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Eliminacje Krajowe WorldSkills Poland 2021 Lublin
– Te zawody dają niesamowitą możliwość młodym osobom, by sprawdzić swoje umiejętności w różnych branżach – mówi dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji Paweł Poszytek. – W programie WorldSkills tych branż jest aż 60, począwszy od tradycyjnych, takich jak gotowanie, cukiernictwo, stolarstwo czy sucha zabudowa, aż po zawody przyszłości. W ramach tych zawodów rozgrywamy mistrzostwa Polski tutaj, w Lublinie. Wśród konkurencji są między innymi cyberbezpieczeństwo, chmura obliczeniowa, roboty mobilne.
– To są młodzi ludzie do 26. roku życia: uczniowie szkół średnich, studenci bądź ludzie pracujący – wymienia marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski. – Dla nich jest to wyzwanie, zmierzenie się, porównanie swoich umiejętności. Będą z tego mieli roczne szkolenia, określone dyplomy, umiejętności i na pewno łatwiejszy start, jeśli chodzi o wykonywanie swoich ulubionych zawodów.
– To może tak wyglądać, ale nie jest to program elitarny, dla wybranej grupy. To inicjatywa, która ma za zadanie wspomagać w reformowaniu szkolnictwa branżowego i zawodowego – Paweł Poszytek.
– WorldSkills to wyjątkowy konkurs. Liczy sobie już ponad 70 lat – zaznacza Paulina Machera, koordynatorka zespołu WorldSkills Poland. – To impreza, na którą zjeżdża się prawie 1300 zawodników z całego świata. Założenie konkursu jest takie, aby wszystkie konkurencje i partnerów dostosować do potrzeb na rynku pracowniczym.
– Mamy nadzieję, że wykształcimy ludzi, którzy będą w stanie obronić nas przed atakami, coraz szerzej występującymi w świecie IT. Ci ludzie wyrosną na głównych ekspertów bezpieczeństwa w Polsce za parę lat – przewiduje Grzegorz Łazęcki, członek zarządu firmy IT Systems and Solutions i główny ekspert konkurencji cyberbezpieczeństwa.
– To przede wszystkim wielcy pasjonaci. Żeby wziąć udział w takim konkursie, poza ogromną wiedzą, trzeba mieć też determinację – podkreśla Paulina Machera. – Przygotowania trwają rok i to wcale nie jest dużo. Uczestnicy mają szereg szkoleń na najwyższym poziomie. Reprezentowany poziom znacznie wykracza poza normy obowiązujące w szkole czy na studiach. Tam są najlepsi zawodnicy z całego świata. Bardzo możliwe, że wśród uczestników zdarzy się kolejny Bill Gates lub Elon Musk. Firmy z całego świata zjeżdżają się na WorldSkills i tam szukają pracowników. Globalne marki, które od wielu lat partnerują temu wydarzeniu, właśnie stamtąd biorą nowych pracowników, dyrektorów i managerów.
– Mamy tu robota. Jego funkcją jest przede wszystkim zbieranie kulek. Dla nas jest to po prostu ćwiczenie i nowe doświadczenie – mówi Olgierd Nowak, student II roku mechatroniki na Politechnice Lubelskiej.
– Często trzeba podejmować ciężkie decyzje, bo tego robota buduje się strasznie wolno – dodaje Jacek Wójcik, student II roku informatyki na Politechnice Lubelskiej. – Wydaje się, że robi się to szybko, ale zmiana jednej części może trwać nawet pół godziny. Trzeba bardzo umiejętnie zarządzać czasem. Jeśli tego się nie zrobi, to jak przyjdą zawody, robot będzie rozebrany w połowie.
– Jestem pod dużym wrażeniem konkurencji zorganizowanej w Lublinie i pracy, jaką włożyła w to organizacja Skills Poland – mówi Stefan Praschl, przewodniczący Komitetu ds. Strategii EuroSkills. – Mamy tu 5 konkurencji koncentrujących się na nowoczesnych branżach. Trzeba jeszcze raz podkreślić, że są to zawody przyszłości. W związku z tym patrzymy z wielką nadzieją na rozwój współpracy z Polską i na sukcesy Polski w konkursie.
Konkurs WorldSkills odbywa się od 70 lat. Bierze w nim udział około 85 krajów. Polska wstąpiła do tej inicjatywy 3 lata temu.
O godzinie 18 w Lubelskim Centrum Konferencyjnym (LCK) rozpocznie się gala podczas, której zostaną rozdane nagrody zwycięzcom lubelskich eliminacji.
InYa / opr. WM
Fot. Krzysztof Radzki