Reformę warsztatów terapii zajęciowej i zwiększenie ich finansowania zapowiedział w Lublinie pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych, wiceminister rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik (na zdj.).
Wiceminister był gościem konferencji dotyczącej wsparcia i programów aktywizujących osoby z niepełnosprawnościami. Odwiedził też Fundację Teatroterapia Lubelska i podkreślił, że jest to miejsce, które przywraca godność i podmiotowość osobom z niepełnosprawnościami.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Wizyta wiceministra Pawła Wdówika w Lublinie
– Warsztaty terapii zajęciowej istnieją od 30 lat i wymagają reformy – mówił wiceminister Paweł Wdówik. – Chcemy żeby Warsztaty Terapii Zajęciowej były bardziej zindywidualizowane, a ich oferta była bardziej dopasowana do potrzeb i możliwości poszczególnych osób z niepełnosprawnością. Warsztaty mają stać się miejscem, które rzeczywiście przygotowuje do samodzielnego życia, także do podjęcia pracy.
Jak mówił wiceminister, w warsztatach uczestniczy ponad 27 tys. osób, ale w ostatnich latach tylko po około 1,5 proc. z nich weszło na rynek pracy. – Obecnie osoby, gdy trafią do tego warsztatu, to są w nim na stałe – wskazał.
– Słyszę to, na co czekałam przez ponad 40 lat pracy jako pedagog specjalny – mówi prezydent Fundacji Teatroterapia Lubelska, Maria Pietrusza-Budzyńska. – Człowiek z niepełnosprawnością intelektualną powinien mieć dane wszystkie możliwości, które przynależą „normalsowi”, a są mu często zabierane z racji niepełnosprawności.
– Działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami są częścią systemu. Nie jest to akcja, ale wieloletni program. To są działania, które ostatecznie prowadzą do zagwarantowania obywatelom, którym akurat zdarzyło się posiadać taką cechę, jaką jest niepełnosprawność, pełni praw obywatelskich – stwierdził wiceminister Wdówik.
Jak dodał, jednym z głównych priorytetów strategii rządowej jest zwiększenie możliwości podejmowania pracy przez osoby z niepełnosprawnościami. Obecnie pracuje 28,3 proc. z nich. To jest niski wskaźnik w porównaniu z innymi krajami europejskimi. Założenia przewidują, że do roku 2030 ma wzrosnąć do 40 proc. – Cel jest bardzo ambitny i wymaga wielu różnych działań – podkreślił Wdówik.
Wiceminister Wdówik mówił też o pracach z Ministerstwem Sprawiedliwości nad zlikwidowaniem ubezwłasnowolnienia. Ma zostać zastąpione „wspieranym podejmowaniem decyzji, kręgami wsparcia oaz asystentami prawnymi i społecznymi”.
MaK / PAP / opr. ToMa
Fot. Iwona Burdzanowska