Fale upałów nad Lubelszczyzną. W najbliższym czasie temperatura może oscylować w granicach 30 stopni Celsjusza. Lekarze apelują o ostrożność – w taką pogodę nie trudno o udar czy odwodnienie.
Lekarze nie mają wątpliwości: zbyt długie przebywanie na słońcu może mieć poważne konsekwencje – mówi lekarz rodziny Magdalena Mąka: – Istnieje ryzyko osłabienia, zasłabnięcia. Jest to związane głównie z możliwością odwodnienia w czasie tych upalnych dni. Może również dojść do zaburzeń elektrolitowych, a to w konsekwencji może na przykład powodować zaburzenia rytmu serca, niebezpieczne wahania ciśnienia krwi. Długa i częsta ekspozycja na słońce może prowadzić do zwiększonego ryzyka powstania nowotworów skóry.
Wszystko to zagraża naszemu zdrowiu, a nawet życiu. Jak zatem chronić się przed słońcem? Trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach – mówi ratownik medyczny z Wojewódzkiego Pogotowia ratunkowego w Lublinie, Dawid Lewandowski: – Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że nie wolno nam wychodzić na bezpośrednią ekspozycję na słońce, jeżeli jest w szczycie, czyli między godziną 12.00 a 15.00 starajmy się unikać wychodzenia, jeżeli nie musimy. Starajmy się przebywać w pomieszczeniach klimatyzowanych, pijmy bardzo dużo wody – przynajmniej 2-3 litry dziennie. Nośmy też nakrycie głowy.
Warto też używać kremów z wysokim filtrem – mówią lekarze.
Na upały powinny przede wszystkim uważać osoby starsze, z nadciśnieniem, problemami kardiologicznymi, a także dzieci. A co z osobami po szczepieniu przeciwko COVID-19?
– Nie ma powodów do większych obaw – mówi profesor Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS: – Nie ma żadnych dowodów na to, że szczepionka przeciwko COVID-19 należy do grupy preparatów fotouczulających tak, jak niektóre leki czy nawet kosmetyki po zażywaniu i stosowaniu których, jeśli następuje kontakt ze słońcem, to może się to objawić takimi reakcjami alergicznymi, jak na przykład wysypki. Takich dowodów naukowych nie ma.
Ta sama sytuacja jest w przypadku ozdrowieńców. Pogoda w najbliższym czasie będzie dla nas sporym wyzwaniem – temperatury w dzień powyżej 30 stopni Celsjusza. W nocy tez będzie ciepło – mówi rzecznik prasowy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie Grzegorz Walijewski: – Większość miejscowości będzie z temperaturą powyżej 18 stopni Celsjusza w nocy. Kiedy jest taka sytuacja, jest bardzo duży problem, aby prawidłowo się zregenerować i prawidłowo odpocząć. To są takie badania wykonane przez naszych biometeorologów: upał, następnie w nocy wysoka wartość temperatury, później znowu upał – w najbliższych dniach musimy na siebie uważać. Będziemy przemęczeni.
Pijmy więc sporo wody, a kiedy nie musimy, w godzinach popołudniowych zostańmy w domu.
Upały w Polsce mają się utrzymać do wtorku. W środę temperatury mają spaść, ale nieznacznie – do 24-27 Stopni Celsjusza. We wtorek i środę synoptycy przewidują też gwałtowne burze.
MaTo/ opr. DySzcz
Fot. pixabay.com