Na terenie wczesnośredniowiecznego grodziska w Chodliku rozpoczynają się badania wykopaliskowe. Archeolodzy będą odkrywali kolejną część tajemniczego obiektu odnalezionego podczas ubiegłorocznych badań.
– Kilka znalezisk już mamy dzięki badaniom powierzchniowym i współpracy ze Stowarzyszeniem „Pasja” – mówi archeolog Łukasz Miechowicz. – Mamy już pierwsze znaleziska wczesnośredniowieczne. Jest to grot oszczepu, ostroga żelazna z zaczepami haczykowatymi skierowanymi do środka, którą możemy datować na VIII wiek. Mamy również rewelacyjne odkrycia w postaci dwóch wczesnośredniowiecznych monet. Są to denary krzyżowe wybite w Saksonii. Pierwszy z nich pochodzi z czasów Bolesława Chrobrego, zaś drugi prawdopodobnie z drugiej ćwierci XI wieku. Są to pierwsze dowody na to, że osadnictwo w Chodliku nie skończyło się w XX wieku.
Prace wykopaliskowe potrwają w Chodliku co najmniej do 8 sierpnia. Równolegle rozpoczynają się także wykopaliska na terenie Grodziska w Żmijowiskach, które jest oddziałem Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.
ŁuG / opr. AKos
Fot. Archeologia i starożytności ChodlikaFB