Monety, ceramika i bruk kamienny z XV wieku. Nowe odkrycia archeologiczne w Opoce

20210723 092349 2021 07 24 145821

Fragment bruku kamiennego, a w nim monety z XV wieku znaleźli archeolodzy w miejscowości Opoka pod Końskowolą. To początek wykopów archeologicznych, które mają ustalić historię tego terenu.

Pracom ziemnym towarzyszą poszukiwania powierzchniowe z użyciem wykrywaczy metali. – Ogólnie zajmuje się poszukiwaniami, jeżdżę i pomagam archeologom na wykopaliskach. Problem tu polega na tym, że wszędzie jest żelazo i trzeba wybierać, szukać sygnałów metali kolorowych, aby uratować, ile się da. Oczywiście nie można pomijać też całego żelaza, bo z żelaza też są zrobione bardzo ciekawe przedmioty. Jesteśmy tu od przedwczoraj i udało się znaleźć parę ładnych monet, trochę żelaza z epoki, jakieś gwoździe, kawałki okuć. Wiadomo, monety są najładniejsze, ale ja cały czas tutaj chodzę i oczekuję znalezienie jakiegoś grotu – mówi Artur Troncik .

– Wiemy, że na pewno ktoś tutaj mieszkał – mówi prezes Towarzystwa Ochrony Dziedzictwa Kulturowego „Fara Końskowolska”, Barbara Stefanek-Nowacka. – Świadczą o tym fragmenty ceramiki, fragmenty przedmiotów użytkowych i monety. Pasowałoby to rzeczywiście do  XIV i XV w. o którym wiemy z dokumentów. W momencie kiedy dziedzice założyciela w Końskowoli – Męciny z Konina – dzielili się włościami, był zapis o tym, że ktoś zostawiał sobie Stary Dwór w Opoce. Zaczęliśmy szukać, swego czasu pojawił się jakiś artykuł na ten temat, potem właściwie była cisza. Na początku 2020 roku Sebastian Wardak archeolog zwrócił uwagę na dużą liczbę fragmentów ceramiki, które znajdują się na tych polach.

– Rejon Opoki kryje tereny dawnego zamczyska – mówi wójt gminy Końskowola, Stanisław Gołębiowski. – Wokół tego grodu znajdowała się też jakaś zabudowa. W ubiegłym roku przeprowadziliśmy tam badania georadarem, które wskazują na obecność w tej ziemi ciekawych przedmiotów. W związku z tym pomogliśmy załatwić pozwolenie na prowadzenie tych prac archeologicznych. W tej chwili już z tej odkrywki widać jakieś fragmenty bruków: czy to była droga czy podjazd do jakiegoś domostwa to trudno wywnioskować z takiego małego fragmentu.

– Tutaj pod warstwą humusu gdzieś tak 30 cm pod ziemią, wyszła warstwa bruku kamiennego – mówi archeolog Sebastian Wardak. – Ten bruk tutaj spełniał rolę takiej stabilizacji. Konie czy wozy po prostu grzęzły w ziemi, więc na pewno postanowiono utwardzić  dojazd i stąd być może ten bruk. Bruk to nie jest tylko ten mały fragment bo on się ciągnie takim łukiem na dużym obszarze, a później zahacza o ten drugi wykop, który jeszcze nie jest otwarty. Będziemy eksplorować i zobaczymy co dalej. W tym roku też wychodzę monety na tą chwilę mamy 7 monet, fragmenty ceramiki XIV i XV w.

– Największym zaskoczeniem jest właśnie bruk. Bo obstawialiśmy raczej konstrukcje drewnianą, ślady jakiś fundamentów umocnień a nie bruk. Dlatego jest to wielka zagadka, wzbudza nasze ogromne zainteresowanie, co z tego dalej wyniknie – dodaje Barbara Stefanek-Nowacka. 

Badania archeologiczne na terenie Opoki potrwają do końca sierpnia.

ŁuG / opr. AKos

Fot. Towarzystwo Ochrony Dziedzictwa Kulturowego „Fara Końskowolska” Facebook  / nadesłane

Exit mobile version