Podnieść poprzeczkę artyzmu. Święto kowalstwa w Wojciechowie

kowal 2021 07 09 214229

Ogólnopolskie Targi Sztuki Kowalskiej odbędą się w sobotę (10.07) i niedzielę (11.07) w Wojciechowie. Wydarzenie wieńczy dwutygodniowe warsztaty dla młodych adeptów kowalstwa. Do Wojciechowa przyjadą w weekend kowale z całej Polski, którzy staną do konkursu kowalstwa artystycznego.

– Przyjeżdżam na warsztaty kowalstwa jako instruktor – mówi kowal z województwa podkarpackiego, Andrzej Słowik. – Na pewno uczestników fascynuje ta praca. Trzeba wziąć młotek, niekiedy trzeba wykazać się nie tylko siłą fizyczną, ale i odwagą, bo trzeba podejść do ognia, trzeba się spocić i wybrudzić. Jest zainteresowanie jakimś orężem np. nożami, mieczami, bronią średniowieczną. Niektórzy kowale specjalizują się w wykonywaniu taki narzędzi. Tutaj przekazujemy podstawowe informacje i ćwiczymy podstawowe umiejętności.

– Uważam, że w latach 80. ten zawód był rzeczywiście zawodem zanikającym i dlatego zorganizowano w tym miejscu ośrodek, który kształci kowali – dodaje Andrzej Słowik.

– Każdy uczestnik konkursu ma zadaną pracę w domu, w postaci kraty, która ma być wykonana metodą tradycyjną bez spawania i powinna mieć wzory regionalne – mówi kowal z Wojciechowa, Roman Czerniec. – Drugą pracę kowal musi wykonać na miejscu w Wojciechowie. Przy Wieży Ariańskiej ustawione są paleniska. Godzinę przed rozpoczęciem konkursu każdy kowal dostaje zadanie, które musi wykonać pod okiem jury. Ma na to kilka godzin. Później jest ocena i nagrody.

– To już ponad 30 lat – taką historię kowalstwo ma w Wojciechowie – mówi dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wojciechowie, Agnieszka Gąska. – Na przestrzeni tych ponad 30 lat wyszkoliliśmy ponad 400 uczestników. Część z tych osób wróciła do nas z tytułem mistrza kowalstwa i bierze udział w konkursach. Natomiast w pozostałych uczestnikach chcemy zaszczepić miłość do kowalstwa, żeby odwiedzali nas turystycznie bądź wracali do nas na konkursy z kucia artystycznego. Prace, które tu powstają, pozostają w Muzeum Kowalstwa w naszej Galerii Sztuki Kowalskiej. Wychodzimy już na zewnątrz. Myślę, że nasze kraty okienne znajdą się na zewnątrz przy Wieży Ariańskiej. Dzięki temu będzie mogło te prace podziwiać większe grono turystów.

– Kowale co roku podnoszą względem siebie poprzeczkę artyzmu – podkreśla Roman Czerniec. – Prace są coraz ładniejsze, bardzo zdobione i funkcjonalne. Każda praca ma swój styl. Każdy kowal ma trochę inną rękę siłę, czy też operuje innymi młotkami. Duże podziękowania należą się wszystkim kowalom, którzy chcą przyjechać do Wojciechowa.

ZOBACZ TUTAJ: Rozpoczęły się XXVII Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie w Wojciechowie

Uroczyste otwarcie targów zaplanowano w sobotę (10.07). Konkurs kucia zaplanowano w sobotę od 10.00 do 18.00.

W tym roku Ogólnopolskie Targi Sztuki Kowalskiej organizowane są w formie hybrydowej. W trybie stacjonarnym swój udział zapowiedziało 15 drużyn kowalskich, natomiast w trybie korespondencyjnym 5 drużyn.

Odbędzie się też część artystyczna. Wystąpią m.in. Kapela Wojciechowska, zespoły Zorka i Nowator.

Program wydarzenia poniżej:

SzyK / opr. AKos

Fot. Iwona Burdzanowska

Exit mobile version