Powroty. Anna Kamieńska 1920-1986

img 0994 2021 07 04 140330

Wystawę pod tytułem „Powroty. Anna Kamieńska 1920-1986” można oglądać w Muzeum Józefa Czechowicza w Lublinie. Jej kuratorka, dr Anna Marcińczak przypomina o twórczości poetki, pisarki i tłumaczki.

– Ekspozycja pozwala prześledzić drogę artystyczną autorki „Notatnika”. Zawarto na niej wszystkie etapy rozwoju osobowości pisarskiej Anny Kamieńskiej. Najwięcej miejsca poświęcono twórczości poetyckiej, zwracając uwagę na przemiany, jakie na przestrzeni lat zachodziły w jej poezji, a także na szczególny wymiar głosu poetyckiego, który wyraźnie naznaczało osobiste doświadczenie. Jest to zgodne z poglądami autorki, która wielokrotnie podkreślała swoją opinię o wartości osobistego przeżycia jako źródła wszelkiej poezji – mówi Anna Marcińczak.

Kuratorka ekspozycji zaprasza także do przestrzeni zaaranżowanej na wzór domowego gabinetu, pokazuje fragment kolekcji świątków, zwraca uwagę na liczne suszone rośliny i tytuły książek ważnych dla Kamieńskiej. Jest też na wystawie stół, przy którym Anna Kamieńska spędziła lubelskie dzieciństwo. Towarzyszył jej przez całe niemal życie. Pisała o nim i ustawiała go w nowych mieszkaniach.

Wystawę można oglądać do 30 września 2021 roku w Muzeum Józefa Czechowicza w Lublinie.

Z dr Anną Marcińczak rozmawia Grażyna Lutosławska.

Muzeum Czechowicza „Powroty. Anna Kamieńska 1920-1986″ / fot. G. Lutosławska

 

 

 

 

 

 

 

Exit mobile version