Grzegorz Piechowiak: Wystąpiłem z Porozumienia, pozostanę w klubie PiS

piechowiak 2021 08 12 193005

Złożyłem rezygnację z członkostwa w partii Porozumienie Jarosława Gowina, pozostanę w klubie PiS – poinformował w czwartek (12.08) poseł Grzegorz Piechowiak. Jak zaznaczył, nie dołączy do PiS ani do Partii Republikańskiej.

Piechowiak, wiceszef MRPiT, jest jednym z wiceministrów z ramienia Porozumienia Jarosława Gowina, którzy w środę (11.08) złożyli rezygnacje ze stanowisk w rządzie w związku z wcześniejszą decyzją premiera Mateusza Morawieckiego o zdymisjonowaniu Gowina z funkcji wicepremiera i szefa MRPiT. W środę wieczorem Piechowiak w Sejmie głosował razem z PiS za nowelizacją tzw. ustawy medialnej.

– Złożyłem rezygnację z członkostwa w Porozumieniu – poinformował w czwartek.

CZYTAJ: Jarosław Gowin opuszcza Zjednoczoną Prawicę

CZYTAJ: Jarosław Gowin: Moja dzisiejsza dymisja jest de facto zerwaniem koalicji rządowej i końcem Zjednoczonej Prawicy

Zapytany, czy zamierza dołączyć do partii PiS, zaprzeczył. – Z osobami, które opuściły już Porozumienie w związku z pozostaniem w klubie PiS, zdecydowaliśmy, że będziemy się trzymali razem w grupie w ramach klubu – powiedział. Na pytanie, czy dołączy do Partii Republikańskiej, odparł: – Nie ma takiej opcji.

Obok Piechowiaka z Porozumienia wystąpili także pozostali posłowie głosujący w środę razem z PiS, czyli Marcin Ociepa (wiceszef MON), Wojciech Murdzek (wiceminister edukacji i nauki) i Mieczysław Baszko, który powiedział Polskiej Agencji Prasowej, że dołączy do Partii Republikańskiej. W klubie PiS, jak wyjaśnił Piechowiak, pozostanie także Anna Dąbrowska-Banaszek, która formalnie nie należała do partii Jarosława Gowina.

Poseł powiedział też, że z Porozumienia wystąpi kolejna osoba. Nie chciał jednak ujawnić, kto.

Wcześniej Mieczysław Baszko mówił, że w grupie posłów, którzy pozostaną w klubie PiS i opuszczą szeregi Porozumienia, jest także Andrzej Gut-Mostowy. W środę Gut-Mostowy podał się do dymisji z funkcji wiceministra rozwoju, pracy i technologii, a podczas głosowania nad nowelizacją tzw. ustawy medialnej jako jedyny w klubie PiS wstrzymał się od głosu.

CZYTAJ: Prof. Arkadiusz Jabłoński: Jarosławowi Gowinowi niełatwo będzie odnaleźć się na obecnej scenie politycznej

CZYTAJ: Rzecznik rządu: premier Mateusz Morawiecki przyjął dymisję Iwony Michałek z funkcji wiceszefowej MRPiT

Poza wiceszefami MRPiT Piechowiakiem i Gutem-Mostowym do dymisji z tej funkcji w resorcie podała się także Iwona Michałek. Rezygnację złożyli też Ociepa jako wiceszef MON i Murdzek jako wiceszef MEiN. Premier w czwartek przyjął dymisję Michałek, a – jak dowiedziała się Polska Agencja Prasowa – decyzje w sprawie przyjęcia pozostałych czterech nie zostały jeszcze podjęte.

Piechowiak, pytany czy podtrzymuje swoją rezygnację jako wiceminister RPiT, odparł: „Oczywiście, że tak”. „Moje stanowisko w rządzie było wynikiem negocjacji między Porozumieniem a PiS. Ponieważ Porozumienie zdecydowało się opuścić Zjednoczoną Prawicę, ze względu na taką higienę polityczną uważam, że dymisja jest konieczna. Jaką decyzję podejmie pan premier – to on tylko wie” – zaznaczył.

Po zdymisjonowaniu lidera Porozumienia przez premiera, czego powodem – jak mówił rzecznik rządu – było to, że Gowin oraz członkowie Porozumienia pracowali w niewystarczającym tempie nad projektami zawartymi w Polskim Ładzie oraz podejmowali „nierzetelne działania” dotyczące reformy podatkowej, zarząd partii podjął decyzję o opuszczeniu Zjednoczonej Prawicy.

CZYTAJ: Rzecznik rządu: Premier Morawiecki we wtorek podpisał i skierował do prezydenta dymisję wicepremiera Jarosława Gowina

CZYTAJ: Piotr Müller: Obowiązki Jarosława Gowina przejmie na razie premier Mateusz Morawiecki

Po opuszczeniu koalicji rządzącej partia Jarosława Gowina utworzyła koło parlamentarne, w którym znaleźli się: Jarosław Gowin, Michał Wypij jako szef koła, Magdalena Sroka, Iwona Michałek, Stanisław Bukowiec oraz dotychczas niezrzeszona posłanka Monika Pawłowska. Do koła parlamentarnego będzie też należał senator Józef Zając.

RL / PAP / opr. WM

Fot. gov.pl

Exit mobile version