Lubelski Węgiel Bogdanka stawia na uczniów

bogdanka 310821 021 2021 08 31 180419

Przepustka do pracy oraz stypendia dla najlepszych uczniów w zawodach górniczych czekają na najzdolniejszą młodzież. Grant po raz kolejny funduje Lubelski Węgiel Bogdanka.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Konferencja prasowa i podpisanie listu intencyjnego o kontynuacji współpracy Lubelskiego Węgla Bogdanka ze szkołami z regionu

– To inwestycja w przyszłych pracowników, ale także w przemianę górnictwa. Ten projekt pomaga uczniom, ale także szkołom – uważa Maria Jarmuł z Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej. – Powstały kierunki, które są typowo górnicze, ale też współpraca z kopalnią daje nam to, że powstanie nowa pracownia jeśli chodzi o odnawialne źródła energii. Kopalnia współfinansuje nam tę nową pracownię – dodaje.

– Zaczyna wzrastać zainteresowanie kierunkami kształcenia technik urządzeń i systemów odnawialnych. Taki właśnie kierunek w tym roku uruchamiamy w Zespole Szkół i kontynuujemy kształcenie w kierunku technik górnictwa podziemnego w starszych klasach oraz i technik mechanik – mówi Ryszard Smerdel z Zespołu Szkół w Ostrowie Lubelskim.

– Widzimy proces dekarbonizacji. Będzie on postępował, niemniej jednak musi przebiegać w sposób zaplanowany. Do tego będą nam potrzebne również kadry, zdolna młodzież, która będzie w stanie kontynuować zmiany, które będą zachodziły – mówi Artur Wasil, prezes zarządu Bogdanka S.A. – Stajemy się kompanią inteligentnych rozwiązań. Będziemy potrzebować osób z doświadczeniem, również informatycznym, automatycznym, więc tak naprawdę widzimy tutaj duży potencjał jeszcze w pozyskaniu osób młodych, które będą mimo wszystko chciały rozpocząć swoją karierę w górnictwie – dodaje.

– Jednym z elementów jest stypendium, bądź możliwość bonu szkoleniowego. Jest to dodatkowe 25 procent do wartości stypendium, które dany uczeń może przeznaczyć na rozwój zawodowy, kursy zawodowe, szkolenia, które podniosą jego kwalifikacje, kompetencje, umożliwią mu lepszy start w przyszłość i lepszą pozycję na rynku pracy – informuje Marcin Kuryło, prezes zarządu RG Bogdanka.

– Dostałam stypendium już w I klasie w drugim semestrze. W II klasie w obu semestrach również. Stypendium otrzymuje się za średnią przynajmniej 4,75. Dostajemy tysiąc złotych za semestr – opowiada uczennica, która idzie do III klasy kierunku technik górnictwa podziemnego.

– Stypendium otrzymuję co semestr. Zawsze to jakaś pomoc na rozwój, jakieś kursy, czy na własne wydatki. Chcę się rozwijać w tym kierunku, żeby później dostać się na Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie, aby studiować i przyjść tutaj do pracy – mówi Hubert Kaczmarczyk, który uczęszcza do Zespołu Szkół w Ostrowie Lubelskim.

– Pierwsza edycja programu spowodowała to, że jeżeli chodzi o przepustkę do pracy w Bogdance, najbardziej zdolni absolwenci w ilości 57 osób zostali zatrudnieni w naszej spółce. Jeżeli chodzi o program stypendialny, to ponad 190 osób otrzymało stypendia – informuje Adam Partyka, zastępca prezesa zarządu Lubelskiego Węgla Bogdanka.

– Bogdanka, która jest kopalnią węgla kamiennego, również będzie tworzyć elektrownię fotowoltaiczną na 30 megawatów – zaznacza Ryszard Smerdel. – Uważam, że to jest dobry kierunek, bo trzeba wykorzystywać energię odnawialną. Węgiel, który tworzy się 200 milionów lat, trzeba oszczędzać jak najbardziej do takich potrzeb, gdzie jest on niezbędny, a energię pozyskiwać z czegoś innego. Jednak węgiel w wielu innych dziedzinach jest niezbędny, potrzebny i będzie musiał być wydobywany. Mówi się o tym, że w 2049 roku przestaną funkcjonować kopalnie tradycyjne. Jest jeszcze 28 lat, to górnicy zdążą się wykształcić i pójść na emeryturę – wyjaśnia.

Program to forma inwestycji w przyszłe kadry LW „Bogdanka”. Jego zadanie to motywacja do rozwijania zainteresowań zawodowych. Ma też ułatwić zdobycie stabilnej pracy w firmie mającej wysokie notowania na rynku pracy w regionie i w Polsce.

RyK / opr. WT

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version