W Archikatedrze Lubelskiej zostanie dziś (14.09) odsłonięta tablica ku czci błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego. Z kolei w budynku Kurii Metropolitalnej w Lublinie otworzono pokój pamięci Prymasa Tysiąclecia.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Lublin: poświęcenie izby pamięci błogosławionego Stefana Kardynała Wyszyńskiego
– W pomieszczeniu znajduje się m.in. klęcznik i krucyfiks, przy których się modlił oraz listy czy zdjęcia. Kardynał Wyszyński przez lata był związany z Lubelszczyzną – mówi rzecznik prasowy archidiecezji lubelskiej, ks. dr Adam Jaszcz. – Ksiądz Wyszyński był biskupem lubelskim w latach 1946-1948. Wcześniej w latach 1925-1929 studiował prawo kanoniczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Studia zakończył obroną doktoratu. W czasie II wojny światowej ks. Wyszyński przez pewien czas mieszkał w Kozłówce i w Żułowie, gdzie razem z niewidomymi dziećmi przebywały siostry zakonne z Lasek.
CZYTAJ: Relikwie Krzyża Świętego w lubelskiej archikatedrze
Tablica zostanie odsłonięta podczas mszy świętej w Archikatedrze Lubelskiej o godzinie 19.00. Uroczystości będzie przewodniczył ks. arcybiskup Józef Michalik, emerytowany metropolita przemyski. Na zakończenie liturgii arcybiskup umieści podarowane przez siebie relikwie Drzewa Krzyża Świętego w Kaplicy Krzyża Trybunalskiego.
Dziś (14.09) w kościele katolickim przypada święto Podwyższenia Krzyża Pańskiego.
RyK / opr. GRa
Fot. Janusz Trocha / wikipedia.org