Co miesiąc 70 dzieci w Polsce próbuje odebrać sobie życie. W 2020 roku 107 nieletnich zrobiło to skutecznie – wynika ze statystyki Komendy Głównej Policji. Dziś (10.09) obchodzimy Dzień Zapobiegania Samobójstwom.
– Bardzo ważne jest, żeby sprawdzać, jak się czuje nasze dziecko. Nie wystarczy zapytać, jak było w szkole i przyjąć odpowiedź, że było dobrze – mówi wiceprezes lubelskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego Marlena Stradomska. – Dzieci wróciły do szkoły. Sytuacje rówieśnicze mogą się komplikować, bo jednak przez prawie dwa lata nauczanie było inne. Mogą pojawiać się zaburzenia zachowania, nastroju, trudności z zasypianiem, stres, lęk, ataki paniki. Kiedy jest nam źle psychicznie, organizm bardzo często reaguje fizycznie. Mogą pojawić się na przykład problemy skórne.
– Najgorsze, co możemy zrobić, to w ogóle nie zareagować. Wówczas taka osoba pomyśli, że jest sama i jej los nikogo nie obchodzi – dodaje Stradomska. – Bardzo często, jeżeli osoba mówi nam o samobójstwie, to znaczy, że właśnie szuka pomocy. Jeżeli zbagatelizujemy to, wtedy taka osoba może stwierdzić, że już nic dobrego nie pojawi się na tym świecie.
Osoby potrzebujące pomocy psychologicznej mogą też skorzystać z konsultacji telefonicznych pod całodobowym numerem Infolinii Domowej Opieki Medycznej: 22 735 39 40.
ElKa / opr. WM
Fot. pixabay.com