Na Facebooku i stronie internetowej Polskiego Radia Lublin w niedzielę 12 września będzie transmitowana msza beatyfikacyjna kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej. Początek transmisji o godzinie 12.00.
Msza święta beatyfikacyjna zostanie odprawiona w Świątyni Opatrzności Bożej z udziałem przedstawicieli Episkopatu, najwyższych władz państwowych, gości z zagranicy i środowisk związanych z nowymi błogosławionymi. W uroczystości w Warszawie weźmie udział siedem tysięcy osób.
Rozpocznie się procesją, w której kardynałowie i arcybiskupi wraz z asystą przejdą do prezbiterium świątyni. Obrzęd beatyfikacji będzie miał miejsce zaraz na początku mszy, bezpośrednio po akcie pokuty. Najpierw metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz wypowie oficjalną prośbę o włączenie w poczet błogosławionych prymasa Wyszyńskiego i matki Czackiej, a następnie przedstawi ich życiorysy. Najważniejszy moment obrzędu beatyfikacji nastąpi chwilę potem, gdy papieski delegat kardynał Marcello Semeraro wygłosi formułę beatyfikacyjną w języku łacińskim. W tym czasie zostaną odsłonięte wizerunki nowych błogosławionych.
Metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz zachęcił w sobotę w orędziu do włączenia się w beatyfikację prymasa Stefana Wyszyńskiego i Matki Róży Czackiej poprzez media. Metropolita warszawski podziękował telewizji, radiu i mediom internetowym za to, że będą transmitowały uroczystości beatyfikacyjne.
CZYTAJ: Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego – wielkie dzieło kardynała Wyszyńskiego
Kardynał Kazimierz Nycz powiedział w orędziu przed niedzielną beatyfikacją prymasa Stefana Wyszyńskiego i matki Róży Czackiej, że oboje „służyli człowiekowi potrzebującemu”.
Zaznaczył, że beatyfikacja będzie znakiem naszych czasów, a dzięki niej otrzymamy dwóch nowych orędowników i dwa nowe przykłady do naśladowania. Hierarcha mówił, że dzień beatyfikacji jest długo wyczekiwany i niezwykle ważny, a msza święta będzie godna, skromna i pobożna.
CZYTAJ: Był duchowym i moralnym przywódcą narodu. W niedzielę beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia
W orędziu kardynał Kazimierz Nycz podkreślił rolę prymasa kardynała Stefana Wyszyńskiego dla dziejów Polski, mówiąc, że zarówno przed wojną, jak i w trudnych czasach komunizmu bronił wiary, Kościoła i ojczyzny. Dodał, że dzięki Prymasowi Tysiąclecia ocalały wiara i Kościół, za sprawą jego działalności możliwy był rok 1980 i zapoczątkowany wówczas przełom. Przypomniał również słowa Jana Pawła II, który powiedział, że bez wiary, nadziei i odwagi kardynała Wyszyńskiego nie byłoby papieża Polaka.
Kardynał Kazimierz Nycz, mówiąc o matce Róży Czackiej, wskazał, że po utracie wzroku w wieku 20 lat, nie załamała się i sama zaczęła pomagać osobom niewidomym. Poprowadzona przez różnych dobrych ludzi potrafiła poświęcić się ludziom niewidomym, przygotowując ich do życia w założonym przez siebie ośrodku dla ociemniałych w Laskach.
– Razem prośmy Boga, żeby ci nowi błogosławieni, których nam da Kościół, byli błogosławionymi na miarę potrzeb naszych czasów – mówił kardynał Nycz.
RL / IAR / opr. ToMa