Lasy Państwowe, uniwersytet i młodzież wspólnie sadzą drzewa, aby pomóc środowisku

dabunia 111021 023 2021 10 11 103342 2021 10 11 185427

Młodzież z 15 szkół z województwa lubelskiego przyłączy się do działań na rzecz poprawy stanu środowiska. Lasy Państwowe – wraz z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, a także placówkami oświaty z regionu – zainaugurowały akcję sadzenia drzew.

– To bardzo ważne zarówno w skali mikro, jak i w makro – mówi Anna Sternik z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie. – Lasy Państwowe sadzą rocznie 500 mln drzew. Ale poza tym każdy z nas może posadzić takie drzewo jeśli ma taką możliwość w przydomowym ogródku. A teraz zapoczątkowaliśmy tę akcję razem z UMCS sadzenie drzew przy szkołach. Akcja ta uzmysławia i nam dorosłym, i młodzieży, jak ważne są drzewa dla środowiska.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Sadzenie dębu 100-lecia III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej

– Zostały posadzone 2 dęby – mówi Beata Jezierska, dyrektor V Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. – Klasy bardzo chętnie włączyły się w to działanie. I kiedy sadziliśmy te 2 drzewa, to wielu uczniów chętnych było do osobistego udziału. Szczególnie chłopcy włączyli się w tę akcję. Sprawiło im to wiele radości. Wydaje mi się, że uczniowie po raz pierwszy mieli okazje w ogóle sadzić drzewo. Widać było duże zainteresowanie wśród uczniów.

– Przyjdzie się tutaj za dwadzieścia kilka lat i się zobaczy drzewo, które my sadziliśmy. To jest element naszej szkoły – mówią uczniowie V LO w Lublinie. – Uważam, że w szkołach powinny być lekcje poświęcone ochronie środowiska, żeby nas uczono od małego, że segregacja śmieci jest bardzo ważna, podobnie jak pielęgnowanie natury, nie wyrzucanie śmieci byle gdzie.

– To, że jesteśmy częścią tego środowiska, dla mnie jako geografa nie ulega kwestii – mówi profesor Radosław Dobrowolski, rektor UMCS. – Myślę, że większość ludzi nie ma świadomości, jak kolosalny wpływ mamy na to, co w środowisku się dzieje. I każda akcja związana z upowszechnianiem wiedzy o środowisku, o społecznej odpowiedzialność ludzi za nie jest niezwykle ważne. Poza samym faktem sadzenia nie mniej istotne jest również to, żeby kształtować w sobie świadomość i odpowiedzialność za losy naszej planety.

– Wycinki, zanieczyszczenia środowiska, globalne ocieplenie – w pewnym momencie nasza planeta nie wytrzyma i nie będziemy mieli, gdzie żyć. Dlatego są dwie opcje albo bierzemy się za planetę i próbujemy ją uratować, albo będziemy musieli odbyć podróże w Kosmos i kolonizować inne planety – tłumaczą uczniowie.

W ramach akcji Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie przekazała łącznie 40 sadzonek drzew.

InYa / opr. AKos

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version