Lublin: naukowcy z całego świata o wysokiej wrażliwości u dzieci

dzieci1 2021 10 04 171539

O wysokiej wrażliwości u dzieci będą mówić naukowcy z całego świata na konferencji w Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji w Lublinie. Osoby wysoko wrażliwe to te, które intensywniej niż inni przetwarzają informacje i bodźce płynące z otoczenia, są bardziej wrażliwe, zarówno na pozytywne, jak i negatywne doświadczenia.

– Czas pandemii jeszcze bardziej uwypuklił i pokazał jak ważny jest to obszar dla prawidłowego funkcjonowania społeczeństwa, w tym także dzieci – mówi dr Monika Baryła-Matejczuk z WSEI. – Będziemy mówić o takim zagadnieniu, które profesjonalnie nosi nazwę wrażliwość przetwarzania sensorycznego i wrażliwość środowiskowa. Porozmawiamy więc o tym, jak funkcjonuje dziecko wysoko wrażliwe, jak sobie radzić z wyzwaniami, które towarzyszą w wychowywaniu czy uczeniu dzieci wysoko wrażliwych. Mamy różne grupy, osoby zainteresowane różnymi obszarami wsparcia. Wspólnym tytułem całego cyklu jest budowanie odporności psychicznej dzieci. Będziemy mówić o tym jak się stało, że uczelnia zaczęła rozwijać to zagadnienie. Opowiemy również o badaniach, projektach międzynarodowych.

Konferencja ma charakter otwarty i będzie przeprowadzona w formule hybrydowej. Zaplanowano warsztaty on-line adresowane do nauczycieli, pedagogów, psychologów szkolnych i poradnianych oraz rodziców. Spotkania potrwają do piątku (08.10). Program dostępny jest na stronie uczelni wsei.lublin.pl

Konferencja oraz materiały, które zostaną zaprezentowane w czasie „Tygodnia Wysokiej Wrażliwości”, zostały opracowane w ramach badań realizowanych w międzynarodowym zespole we współpracy z ekspertami z Uniwersytetu Alicante w Hiszpanii, Uniwersytetu Tor Vergata w Rzymie, Uniwersytetu La Laguna na Teneryfie, oraz organizacji zrzeszających psychologów z Rumunii i Macedonii.

RyK / opr. AKos

Fot. pixabay.com

Exit mobile version