Olimpiada przedmiotowa w czasach pandemii. Kuratorium zmienia terminarz

matura 2020 08 11 125310 2021 03 17 072929 2021 07 02 121304 750x375 2021 10 18 183237

Rodzice uczniów klas ósmych szkół podstawowych w Lublinie złożyli petycję do kuratora oświaty w Lublinie. Chodzi o – ich zdaniem – nierówne traktowanie dzieci, które ze względu na kwarantannę nie mogą wziąć udziału w szkolnym etapie olimpiady przedmiotowej. Wszystko przez to, że regulamin nie uwzględnia możliwości zdalnego przystąpienia do konkursu.

– Próbowaliśmy interweniować w ubiegłym tygodniu, telefonicznie i mailowo. Bez skutku. Dlatego dzisiaj jesteśmy w kuratorium osobiście. Rozwiązań jest kilka – mówią rodzice piątki ósmoklasistów. – Nasze dzieci przygotowywały się do kilku olimpiad, m.in. z języka polskiego, matematyki i historii. Półtora tygodnia przed terminem pierwszej olimpiady nasze dzieci zostały skierowane na kwarantannę z powodu pozytywnego wyniku testu u jednego z uczniów. Okazało się, że w regulaminie olimpiady takie przypadki nie zostały uwzględnione i dzieciom nie zabezpieczono możliwości zdalnego pisania.

– Najlepiej byłoby, gdyby kuratorium dostosowało regulamin do obecnie panujących warunków – dodają rodzice. – Uważam, że to bardzo krzywdzące dla dzieci z naszego województwa. Odbieramy im szansę nie tylko rozwoju, ale i wyboru lepszej szkoły. A każde z nich o tym marzy. W tym momencie są wykluczone i chcemy rozmawiać na ten temat w kuratorium. 

– Jest taka możliwość, by konkursy przedmiotowe odbywały się w formie online. Jednak zwracam uwagę, że w wypadku takiej olimpiady laureat ma wstęp niejako poza rekrutacją do każdej szkoły ponadpodstawowej – zaznacza lubelski kurator oświaty Teresa Misiuk. – Bardzo zależy mi na tym, by była to praca samodzielna ucznia, podobnie jak przystąpienie do egzaminu. Stąd nasz regulamin na tym etapie, w którym znajdujemy się obecnie, także jeśli chodzi o uwarunkowania epidemiczne, nie przewiduje formy zdalnej. Trudno wyobrazić sobie sytuację, gdzie mamy jednocześnie dopuszczone dwie formy, dlatego że możemy się wówczas spodziewać, iż zostanie to potraktowane przez uczestników jako nietożsame i nierówne warunki.

– Mamy tu do czynienia z kwarantanną z kontaktu z osobą zakażoną. Ta kwarantanna będzie trwać 10 dni – mówi Magdalena Kaproń z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie. – Warto wspomnieć o tym, kto jest zwolniony z kwarantanny. Przede wszystkim zwolnione są osoby zaszczepione, czyli uczniowie od 12. roku życia, którzy przyjęli dwie dawki szczepionki i od ostatniej dawki upłynęły już dwa tygodnie. Jeżeli dana osoba przechorowała COVID-19, czyli jest tzw. ozdrowieńcem, i nie upłynęło jeszcze 180 dni od zachorowania, też jest zwolniona z kwarantanny. Każdy przypadek wniosku o skrócenie kwarantanny podejmowany jest indywidualnie, biorąc pod uwagę okoliczności kontaktu, i czas, który upłynął od kontaktu. Na podstawie tych informacji podejmowana jest decyzja.

– Dzisiaj w związku z tym, że sytuacja epidemiczna w województwie jest nie najlepsza i ma swoje odzwierciedlenie także w funkcjonowaniu szkół i placówek oświatowych, podjęłam decyzję, aby zmienić terminarz przeprowadzania konkursów przedmiotowych – informuje Teresa Misiuk. – Etap szkolny konkursów przedmiotowych rozpocznie się nie jutro (19 października), ale 30 listopada. Mamy nadzieję, że w tym czasie sytuacja epidemiczna ulegnie poprawie. To oczywiście zależy od postaw nas wszystkich; od tego, na ile będziemy przestrzegać reguł sanitarnych i na ile zechcemy skorzystać z tego dobrodziejstwa w walce z epidemią, jakim są szczepienia.

Nowy terminarz olimpiad przedmiotowych w województwie lubelskim można znaleźć TUTAJ.

W tej sprawie interweniował również minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, który rozmawiał z kuratorium.

RyK / opr. WM

Fot. pixabay.com

Exit mobile version