„Właściwa mowa jest decydującym argumentem”. Trwa drugi etap Środowiskowego Konkursu Krasomówczego

justice g60b394259 1920 2021 10 09 114113

W Lublinie rozpoczął się półfinał Środowiskowego Konkursu Krasomówczego organizowanego przez Okręgową Radę Adwokacką w Lublinie.

Do rywalizacji przystąpiło 10. aplikantów z Izb Adwokackich z Radomia, Siedlec, Płocka, Białegostoku i Lublina. Zadanie będzie polegało między innymi na wygłoszeniu mowy końcowej w sprawie karnej, cywilnej i gospodarczej, w oparciu o przygotowane wcześniej kazusy stworzone na podstawie prawdziwych akt sprawy. Tę ostatnią izbę reprezentuje Anna Karykowska-Cierniak.

– Wygląda to w ten sposób, że otrzymujemy stany faktyczne, historie, które się zadziały oraz jesteśmy przydzielani do odpowiedniej roli procesowej, czyli pełnomocnika, powoda albo pozwanego, obrońcę lub pełnomocnika oskarżyciela posiłkowego. Mamy przygotować mowę końcową, w odniesieniu do stanu faktycznego, tej historii, którą otrzymujemy – tłumaczy Anna Karykowska-Cierniak.

– Ten konkurs wymaga zebrania umiejętności nabywanych podczas aplikacji, po to, aby jak najlepiej przedstawić sprawę – mówi adwokat Bartosz Przeciechowski, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Lublinie. – Nie zawsze adwokat przed sądem wypowiada się tak szeroko, jak podczas konkursu. Są sytuacje, kiedy właściwa mowa, przekazanie myśli, jest decydującym argumentem dla rozstrzygnięcia – dodaje.

Jury wybiera dwóch najlepszych aplikantów, którzy pojadą do Warszawy, gdzie odbędzie się grudniowy finał konkursu. Dzisiejszy etap odbywa się w siedzibie Okręgowej Rady Adwokackiej w Lublinie przy Al. Racławickich 8.

MaTo / MaK / opr. LysA

Fot. pixabay.com

Exit mobile version