Kolejne podwyżki w Białej Podlaskiej. Mieszkańcy zapłacą więcej za ciepło

thermostat g9b5093b95 1920 2021 11 09 180204

Po podwyżce taryfy za wodę i ścieki mieszkańcy Białej Podlaskiej zapłacą więcej także za energię cieplną. To już druga zwiększona w tym roku taryfa za ciepło, dostarczane przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. W lipcu spółka podniosła ceny o 13,5 procent, z kolei od listopada mieszkańcy zapłacą o 8,5 procent więcej.

Podwyżka dotyczy między innymi mieszkańców osiedla Zgoda. – Przecież nic się nie zmienia, a podwyżki są straszne. Dlaczego takie? Z kim oni to konsultowali? Chyba my, jako mieszkańcy, mamy coś do powiedzenia. Niedawno była podwyżka, teraz jest kolejna. Nie opłaca się żyć w Polsce, wszystko jest drogie i będzie coraz droższe. Energia idzie w górę, ceny węgla idą w górę, więc wiadomo, że muszą podnieść dla nas opłaty – mówią mieszkańcy.

CZYTAJ: W Białej Podlaskiej będą podwyżki cen za wodę i ścieki

– Wpływ na zwiększanie taryfy mają między innymi ceny węgla – tłumaczy Sebastian Paszkowski, prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Białej Podlaskiej. – Ceny węgla są bardzo wysokie. Wiąże nas umowa z Polską Grupą Górniczą. Dane za tamten rok mówią, że kupowaliśmy węgiel 70 procent drożej od cen na wolnym rynku. W tym roku przy zwyżce cen węgla kupiliśmy go taniej niż zgodnie z umową z Polską Grupą Górniczą. 

Na cenę energii cieplnej mają wpływ opłaty związane z emisją przez firmy ciepłownicze dwutlenku węgla. – Emisje CO2 to obecnie pierwszy, najwyższy koszt dla naszego przedsiębiorstwa – zaznacza Sebastian Paszkowski. – Przy kalkulacji pierwszej taryfy, której cenę podnieśliśmy w lipcu, cena emisji wynosiła 42 euro. W ciągu trzech miesięcy cena emisji skoczyła do 60 euro. Emisje nalicza się średnio od 1 tony – to są 2 tony emisji CO2. Przykładowo, gdy węgiel kosztuje 300 zł, to te emisje 530 zł. 

Podwyżka za energię cieplną mogła być jeszcze większa. – Pozostaje kwestia rekompensat dla przedsiębiorstw ciepłowniczych, która opiera się na rozporządzeniu ministra klimatu i środowiska – dodaje Sebastian Paszkowski. – Do każdego gigadżula energii cieplnej wyprodukowywanej przez nas możemy uzyskać tzw. rekompensatę, czyli dopłatę. Ale tej rekompensaty nie otrzymamy bezpośrednio z funduszy rządowych ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2, tylko moglibyśmy to przerzucić na klienta ostatecznego, czyli każdego mieszkańca, który korzysta z zasobów ciepłowniczych naszej spółki. My tego nie uruchomiliśmy, ponieważ wyszłyby większe ceny ciepła, niż dostaliśmy na to zgodę w związku z rosnącymi kosztami CO2.

– Będziemy pytali o kondycję finansową spółek, będziemy patrzeć, z czego wynikają te podwyżki – zapowiada przewodniczący rady miasta Bogusław Broniewicz, reprezentujący Stowarzyszenie Biała Samorządowa. – To będzie wynikało z materiałów, które te spółki nam przedstawią. Jako przewodniczący i jako radny, nie mam takich umocowań, które powodowałyby, że na mój wniosek podwyżki znikną. 

Podwyżki za energię cieplną w Białej Podlaskiej zbiegły się też z podwyżkami za wodę i ścieki. Mieszkańcy za wodę zapłacą teraz o prawie 13 procent więcej, a za ścieki o 11 procent. 

CZYTAJ: Biała Podlaska: podwyżki czynszu za wynajem mieszkań komunalnych. Interweniował poseł

Więcej zapłacą także od przyszłego roku najemcy mieszkań komunalnych w Białej Podlaskiej. W niektórych przypadkach wzrost ceny może sięgać nawet o 100 i 200 procent.

MaT / opr. WM

Fot. pixabay.com

 

Exit mobile version