Losy rodzin walczących o Polskę na nowej wystawie w Zamku Lubelskim

zamek 101121 006 2021 11 10 225026

„Pokolenie wolności” to tytuł wystawy na dziedzińcu Zamku Lubelskiego. Na ekspozycji przedstawione zostały losy trzech pokoleń rodzin, które walczyły o wolną Polskę: Gwoździewiczów, Magierskich, Majdzików, Lazarowiczów i Kuleszów. Wystawa obejmuje lata 1920-1980.

– Rodzina Magierskich związana jest z Lublinem. Poniosła w walce o niepodległość wiele strat – mówi Grzegorz Sztal, założyciel Prywatnego Muzeum Historycznego Znaki Czasu. – Pierwszy ginie w 1920 roku syn Jankowskich, Bartosz, jako ochotnik, żołnierz szwadronu przybocznego naczelnego wodza. W czasie II wojny światowej praktycznie wszyscy są aresztowani. Córka Jankowskich Joanna Szydłowska po mężu, aresztowana, więziona najpierw pod zegarem, potem na zamku, pierwszym transportem wywieziona do Ravensbruck. Tam jest w grupie więźniów, na których przeprowadzane są eksperymenty medyczne. Stanisław Magierski, trzykrotnie aresztowany w czasie okupacji i aresztowany przez UB po wojnie. Danuta Magierska w 1952 roku aresztowana za kuriozalny zarzut próby obalenia ustroju przy pomocy dwóch harcerzy, z wyrokiem 10 lat – dopowiada.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Otwarcie wystawy „Pokolenia wolności”

Wystawa została przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Wystawę „Pokolenia wolności” na dziedzińcu Zamku Lubelskiego można oglądać do 10 grudnia.

LilKa / opr. LysA

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version