7 procent dzieci w Polsce nie ma żadnej osoby dorosłej, u której może liczyć na wsparcie. Na problemy psychiczne dzieci i młodzieży zwraca uwagę psycholog i terapeuta Anna Skubisz-Czarnomska, która była gościem porannej rozmowy w Radiu Lublin.
Z policyjnych danych wynika, że w tym roku wzrosła liczba prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży. Od stycznia to niemal 10 procent wszystkich przypadków w Polsce. Problem dotyczy nie tylko nastolatków, ale i dzieci od 7 roku życia.
Wśród przyczyn tego zjawiska Anna Skubisz- Czarnomska wymienia brak wsparcia w domu, problemy w kontaktach z rówieśnikami czy pandemię koronawirusa: – Powrót do szkoły nie musi oznaczać rozwiązania kłopotów dzieci – mówi terapeutka. – Co teraz jest takie bardzo trudne dla dzieci i młodzieży, związane z powrotem do nauki stacjonarnej, to jest przeciążenie. Muszą nadrobić ubiegły rok. I to nie jest ich pomysł, tylko nas, dorosłych. Przecież są egzaminy, szkoły muszą mieć swoje wyniki. Znam szkoły, które zrezygnowały z zajęć takich jak plastyka, muzyka, które dawały chwilę wytchnienia dzieciom. W zamian za to jest więcej matematyki, języka polskiego, wszystkich przedmiotów egzaminacyjnych – dodaje Anna Skubisz- Czarnomska.
Cała rozmowa w materiale wideo:
W Polsce funkcjonuje telefon zaufania dla nastolatków – 116 111.
KosI / opr. PrzeG
Fot. PrzeG