Największa polska moneta, numizmaty i naczynia. Skarby z Wawelu na lubelskiej wystawie

img 20211202 163010 2021 12 04 090312

Augsburska zastawa polskich Wazów czy najcenniejsza staropolska moneta – studukatówka Zygmunta III. Poza tym klejnoty, numizmaty, naczynia i wiele innych unikatowych skarbów z Zamku Królewskiego na Wawelu można oglądać od dziś (4.12) na Zamku w Lublinie.

CZYTAJ: Uczta historyczna na Zamku Lubelskim. Do muzeum dotarły królewskie skarby z Wawelu

– To największa kolekcja która do tej pory opuściła Wawel i było to możliwe tylko przez to, że komnaty zamku królewskiego w Krakowie przechodzą remont – mówi Dariusz Nowacki z Zamku Królewskiego na Wawelu. – To jest największa polska moneta z 1621 roku. W polskich zbiorach mamy dwa egzemplarze. A tu jest coś wyjątkowego, znakomitej jakości, dzban na wodę dekorowany mitologicznymi przedstawieniami. Drugi, identyczny, jest w zbiorach kremlowskich.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Konferencja prasowa dotycząca wystawy „Z Wawelu do Lublina”

– Co chcemy pokazać, to 120 królewskich pamiątek, które potencjalnie mogły znaleźć się na takim jak ten zamku – mówi Danuta Szewczyk-Prokurat z Muzeum Narodowego w Lublinie. – Ta wystawa ma właśnie taki cel: odczarować trochę tę więzienność, przypomnieć o królewskości tego zamku. Królowie wozili ze sobą olbrzymią masę różnych dóbr, poczynając od tkanin dekoracyjnych, poprzez meble, reprezentacyjne zastawy stołowe, monety, klejnoty.

„Z Wawelu do Lublina. Skarby z królewskiego dworu. Wystawa ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu et non solum” zostanie otwarta o godzinie 18.00. Zbiory w Muzeum Narodowym w Lublinie będzie można oglądać do 27 lutego przyszłego roku.

RyK/ opr. DySzcz

Fot. Iwona Burdzanowska

Exit mobile version