Województwo Lubelskie zaprezentuje się podczas światowej wystawy EXPO 2020 w Dubaju. Ma być tradycyjnie, ale i nowocześnie.
Lubelskie będzie promować się w ramach tzw. Tygodnia Regionalnego. Tematem przewodnim wystawy ma być hasło „Województwo Lubelskie Spichlerzem Polski”. – Chcemy przede wszystkim pokazać się jako region, który jest jednym wielkim przedsiębiorstwem – mówi marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski. – Jedziemy, by pokazać, że województwo lubelskie to na przykład medycyna na bardzo wysokim poziomie. Będziemy organizować konferencję medyczną. Będziemy spotykać się z biznesem krajów arabskich, krajów Zatoki Perskiej, bo będzie jechało z nami 15 przedsiębiorców, którzy będą jechać z misją gospodarczą. Mam nadzieję, że coś z tego wyniknie. To także Gulfood, czyli największe targi żywnościowe. Lubelskie to jednak jest ten spichlerz. Czterech przedsiębiorców będzie wystawiało się na Gulfoodzie, oczywiście przy okazji Expo.
Jednym z reprezentantów regionu będzie Muzeum Wsi Lubelskiej. – W Dubaju zaprezentujemy się w strojach krzczonowskich, czyli ludowych strojach ze wsi położonej ok. 30 kilometrów od Lublina, jesteśmy w trakcie szycia kopii jeden do jednego eksponatów, które mamy w swoim posiadaniu – mówi kierownik działu edukacji i promocji skansenu, Sylwia Dmowska. – Będą wersje i dla panienki, i dla mężatki, wersje odświętne, wersje codzienne. Będziemy prowadzić warsztaty. Będziemy robić kwiaty z bibuły i wianki z tych kwiatów, tradycyjną wycinankę i świecę z wosku pszczelego. Wszystkie te trzy tematy są zainspirowane zajęciami edukacyjnymi, które na co dzień prowadzimy dla dzieci przybywających do muzeum.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Konferencja poświęcona reprezentacji województwa lubelskiego na EXPO w Dubaju
Promował Lubelskie w Dubaju będzie także Uniwersytet Medyczny w Lublinie. – Chcemy pokazać się przede wszystkim jako wybitna uczelnia dydaktyczna, mamy najwięcej studentów zagranicznych – podkreśla rektor Uniwersytetu, prof. Wojciech Załuska. – Nasi przedstawiciele to kompletni liderzy europejscy i światowi, jeśli chodzi o kardiologię, hematologię, okulistykę. Chcemy też pokazać pokazać tam sztuczną inteligencję, zasady cyfryzacji w badaniach okulistycznych. Chcemy pokazać naszą perłę, nasz lubelski akademicki szpital symulacyjny, który jest znakomitym, znanym na całym świecie przykładem niesamowitego modelu edukacyjnego, który łączy ze sobą cechy symulacji kontrolowanej z pracą kliniczną.
W Dubaju zaprezentuje się także Fundacja Akademia Robotyki. – Pokażemy roboty, które jeździły już z nami na różne turnieje międzynarodowe i zdobywały wysokie miejsca – zapowiada wiceprezes fundacji Dariusz Głuchowski. – Byliśmy z jednym z tych robotów na olimpiadzie w Dubaju. Zdobyliśmy tam nagrodę Safety. To robot, który pobiera piłki i strzela do celu. W naszym pawilonie chcemy pokazać, że Polska jest dosyć rozwinięta technologicznie. Mamy dobrych informatyków, dobrych automatyków i ludzi, którzy budują roboty. Będą warsztaty nie tylko dla dzieci, ale też dla ich rodziców. Chcemy pokazać, jak możemy budować roboty, jak możemy przełożyć te pomysły, które ludzie mają w głowie, na coś realnego. Roboty można zaprogramować, one mogą coś wykonywać. W przyszłości może przełożyć się to na jakiś biznes.
Fundacja Sztukmistrze na wystawie światowej w Dubaju pokaże się ze specjalnie przygotowanym spektaklem. – Będzie nosił nazwę „Lubelskie be collective” – mówi Jakub Szwed z Fundacji Sztukmistrze. – To jest spektakl cyrku współczesnego, co jest też tradycją naszego województwa i naszego miasta. To cyrk bez wykorzystania zwierząt, z akrobatyką, z żonglerką, z iluzją optyczną. Ten spektakl inspirowany jest motywem ekologicznym – pszczołą. Jednak nie jest klasyczną opowieścią. Włożyliśmy to w ramy sztuki ulicznej, w ramy muzyki elektronicznej. Przede wszystkim ma to być spektakl, który jest widowiskowy, który sprawia, że ktoś zatrzyma się i zostanie przy naszej ekspozycji, a potem skorzysta ze wszystkich warsztatów, zobaczy wszystko to, co Lubelskie ma do zaoferowania i czym chce się podzielić na Expo.
CZYTAJ: Międzynarodowy sukces młodego wirtuoza z Lublina
Wśród reprezentacji województwa lubelskiego jest także dwunastoletni akordeonista Miłosz Bachonko, który jest zdobywcą dwudziestu czołowych miejsc oraz nagród Grand Prix w konkursach oraz festiwalach akordeonowych w Polsce i za granicą.
Województwo Lubelskie wystawi się na światowej wystawie EXPO 2020 w Dubaju w dniach 10-16 lutego.
Łączna kwota przedsięwzięcia to ponad 2 mln złotych.
EwKa / opr. WM
Fot. Piotr Michalski