Lublin: konferencja na temat polskiej publicystyki emigracyjnej po 1945 roku

134549 laptop 2022 01 24 121305

Polska publicystyka emigracyjna po 1945 roku jest tematem konferencji zorganizowanej przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Sesja została zorganizowana w 10. rocznicę śmierci Leopolda Ungera. 

Naukowcy podsumowują badania nad biografiami publicystów emigracyjnych z kręgu paryskiej „Kultury”, ale także londyńskich „Wiadomości” oraz Radia Wolna Europa.  

– W miarę postępów badań pojawia się dużo nowych wątków – mówi dyrektor Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS oraz kierownik Pracowni Badań nad Instytutem Literackim w Paryżu, profesor Iwona Hofman. – Odkrywane są archiwa, źródła, do których nie mieliśmy dostępu i to jest jeden z czynników determinujących. Drugi to świetna wymiana naukowa pomiędzy ośrodkami badającymi edukację. Trzeci powód to jest ten, że stypendium im. Leopolda Ungera jest takim natchnieniem dla poszerzania badań nad publicystyką, ponieważ nasi laureaci dostarczają nam opowieści o swoich doświadczeniach z publicystyką międzynarodową. Są już komentatorami i tłumaczami w całym świeci.

Dwudniowa konferencja ma charakter zdalny. Organizatorzy planują wydanie publikacji pokonferencyjnej. Obrady można śledzić online.

MaK/ opr. DySzcz

Fot. www.umcs.pl

Exit mobile version