Nadleśnictwo Biłgoraj: setki hektarów pod szczególną ochroną

ekosystemy referencyjne w nadlesnictwie bilgoraj 1 2022 01 25 211434

Setki hektarów Nadleśnictwa Biłgoraj zostały objęte specjalną ochroną. To oznacza, że na tych terenach nie będzie prowadzona gospodarka leśna.

– Naszym zadaniem jest wszechstronne dbanie o powierzone naszej pieczy tereny leśne. Dotyczy to zarówno gruntów, jak i roślin oraz zwierząt – mówi Andrzej Borowiec, nadleśniczy Nadleśnictwa Biłgoraj. – Nadleśnictwo Biłgoraj zarządza terenami leśnymi i polnymi o powierzchni 17 482 ha. Leśnictw  mamy 12. Średni areał leśnictw wynosi ok. 1700 hektarów. W poszczególnych leśnictwach mamy opracowane formy ochrony przyrody. Związane jest to z terenem, na przykład leśnictwa Sól, Ciosmy i Nadrzecze to tereny mokre. Tam, gdzie jest dużo bagien, dużo mokradeł, praktycznie nie prowadzimy gospodarki leśnej.

– Lasy nadleśnictwa podlegają certyfikacji FSC. Jest to certyfikacja oparta o standardy, które określają tę gospodarkę jako wielofunkcyjną, zgodną z zasadami ochrony przyrody – tłumaczy Krzysztof Gronek, inżynier nadzoru Nadleśnictwa Biłgoraj. – Jest 10 zasad, według których określane są lasy. Jedną z mich jest oddziaływanie gospodarki leśnej na środowisko. Zasada ta mówi o tym, że gospodarka leśna chroni różnorodność biologiczną i wartości z nią związane, takie jak zasoby wodne, gleby, rzadkie, nietrwałe ekosystemy oraz walory krajobrazowe. W myśl tej zasady musieliśmy wyznaczyć fragmenty lasu, określone jako ekosystemy reprezentatywne lub referencyjne, które są charakterystyczne dla naszych terenów. Jako że lasy nadleśnictwa to mozaika siedlisk borowych oraz bagien, większość z tych terenów stanowią tereny podmokłe.

– Na obszarze Nadleśnictwa Biłgoraj występuje 12 gatunków objętych ścisłą ochroną – informuje Wojciech Żmijan, specjalista ds. gospodarki leśnej i ochrony przyrody w Nadleśnictwie Biłgoraj. – Najważniejsze z nich, jeżeli chodzi o rośliny, to rosiczka okrągłolistna czy bagnica torfowa. Mamy też stanowiska długosza królewskiego, fiołka bagiennego. A przy ostatnim urządzaniu lasu został „ujawniony” widłoząb Bergera. Biłgoraj jest chyba najbardziej kojarzony z takimi gatunkami jak: głuszec, orlik krzykliwy czy żuraw. Mamy też objętą strefą ochrony iglicę małą. To jrodzaj ważki. Oczywiście występują też takie zwierzęta jak wilk, ryś, bóbr europejski oraz wydra. Tereny referencyjne stanowią ostoję dla tych gatunków.

– Całych obszarów wyłączonych, na których gospodarki nie prowadzimy lub w skrajnych przypadkach możemy prowadzić tam pewne cięcia ochronne, jest ok. 478 ha – dodaje Andrzej Borowiec.

– Nie chodzi nam tylko o to, aby wyznaczyć te eksosystemy, wpływamy również na ich ochronę. W przeciągu ostatnich kilku lat obserwujemy odpływ wody z lasu. Nasze gospodarowanie zmierza do zatrzymania jak największej ilości wody w lesie poprzez systemy małej retencji – zaznacza Krzysztof Gronek.

Jednym z największych rezerwatów jest Rezerwat Obary. To położona w lasach Puszczy Solskiej, pomiędzy wsiami Dąbrowica i Ciosmy, ponad 80-hektarowa płachta bagien, będąca torfowiskiem wysokim i przejściowym. Dla odwiedzających rezerwat wyznaczona została specjalna ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza. Rezerwat Obary został utworzony zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego w 1975 roku.

TsF / opr. WM

Fot. Nadleśnictwo Biłgoraj

Exit mobile version