Biogramy i zdjęcia wybitnych postaci urodzonych w pierwszych latach dwudziestolecia międzywojennego można zobaczyć na wystawie „Pokolenie Baczyńskiego” przed kościołem pobrygydkowskim w Lublinie. Ekspozycja prezentuje sylwetki osób, które miały budować kraj od nowa, a przyszło im się zmierzyć z kolejną wojną.
– Ideą wystawy jest pamięć – mówi autorka ekspozycji, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Lublinie, Katarzyna Syska. – Tadeusz Borowski napisał w jednym ze swoich opowiadań, że być może to wszystko poszło na marne, to pokolenie zmarnowane i wszyscy o tym zapomną. A nam chodzi o to, żeby tę pamięć utrzymać. Aby ludzie, którzy oglądają wystawę, poznali osoby, o których dotychczas nie słyszeli. Jedną z nich jest Bogusław Klimczuk, który skomponował muzykę do piosenki „Rudy rydz”. Chodzi nam o to, żeby postacie te wyciągnąć z zapomnienia.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Otwarcie wystawy „Pokolenia Baczyńskiego”
Spośród postaci związanych z Lubelszczyzną są m.in. poetka Grażyna Chrostowska i kapitan Stanisław Łukasik pseudonim „Ryś”. Ekspozycja prezentuje także sylwetki m.in. Karola Wojtyły i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Na wystawie znajdują się również rysunki Baczyńskiego, które pokazują trudny los jego rówieśników.
Wystawę można zobaczyć na placu Jana Kochanowskiego w Lublinie.
AŁ / opr. ToMa
Fot. Piotr Michalski