Ponad 30 osób z całej Polski nagrodzono w konkursie „Ludzie Kresów: opowieści nieznane”. Zadaniem uczestników było odnalezienie osób pochodzących z dawnych ziem wschodnich RP, a następnie opowiedzenie ich historii.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Gala wręczenia nagród laureatom ogólnopolskiego konkursu „Ludzie Kresów – opowieści nieznane”
– Poziom był konkursu naprawdę wysoki. Ztych prac wyłaniają się dwa obrazy – mówi zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Lublinie, dr Marcin Gapski. – Z jednej strony mamy idyllę tego, co było przed wojną: świata bardzo pięknego i przyjaznego. A następnie dramat II wojny światowej, który spowodował zawalenie się tego świata. Motyw kolei, podróży, wagonów, jest chyba jednym z najczęściej powtarzających się w pracach. Pokazuje to, jak silną traumę te rodziny niosą do dzisiaj w związku z opuszczeniem Ziem Wschodnich – dodaje.
Łącznie w konkursie nadesłano 130 prac. Jury nagrodziło 32 osoby i przyznało 22 wyróżnienia.
Jedną z laureatek w została Klaudia Karczewska z województwa dolnośląskiego. – Zaskoczyło mnie to, że w czasie II wojny światowej ludzie w młodym wieku musieli wyjechać do Niemiec, do pracy niewolniczej. Tam się poznali moi pradziadkowie. Razem pracowali i tam też wzięli ślub – tłumaczy Klaudia Karczewska.
Gala konkursowa odbyła się w siedzibie Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej przy placu Litewskim w Lublinie.
MaTo / opr. LysA
Fot. Krzysztof Radzki