W 2021 roku zmienił się wzór dowodów osobistych. A od początku maja 2022 roku wydziały komunikacji w całym kraju będą wydawać nowe dowody rejestracyjne. W tym przypadku wzór się nie zmieni.
– Dowody rejestracyjne będą lepiej zabezpieczone, to jest kluczowa zmiana – mówi zastępca dyrektora Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta Lublin, Andrzej Borowski. – Będzie utrudnione ich podrabianie. Wprawdzie gołym okiem ciężko będzie to zobaczyć, ale już przy użyciu zwykłej lampy UV będzie to dostrzegalne – dodaje.
– Będzie papier zabezpieczony chemicznie, specjalistyczny nowy znak wodny, specjalne włókna zabezpieczające, elementy dodatkowe, mikrodruki podobne do tych, jakie mamy na banknotach A także różne inne, które powodują, że podrobienie tego dokumentu będzie jeszcze bardziej utrudnione, a wręcz niemożliwe – tłumaczy adwokat Krzysztof Klimkowski.
– Taki jest właśnie cel, żeby paserzy i złodzieje mieli utrudnione podrabianie tych dowodów – dodaje Andrzej Borowski.
– To nowy wymysł urzędników. Zarejestrowanie skradzionego samochodu i tak jest na tyle trudne i nielogiczne, łatwe do odnalezienia, że nie spełni to swojej funkcji, a na pewno będzie bardzo kosztowne – twierdzi przechodzień. – Jestem raczej za tym, żeby coś takiego wprowadzić, bo jednak będzie bezpieczniej – mówi inny.
– Niepokój budzi zapis rozporządzenia, zgodnie z którym dowody rejestracyjne wyprodukowane przed 1 maja, będą mogły być wydane tylko do 11 lipca. Pytanie, co dalej? Czy właściciel pojazdu, który zamówił dowód i nie odebrał go przed 11 lipca, będzie musiał zamawiać go ponownie i znów za niego płacić? To istotny problem, bo w Urzędzie Miasta Lublin mamy ponad 4 tys. nieodebranych dowodów – informuje Andrzej Borowski.
– Nie będzie obowiązku wymiany dowodów rejestracyjnych na nowe. Będzie to się odbywało w trybie standardowym, więc jak będziemy rejestrowali nowy pojazd, zmieniali, będziemy już otrzymywali nowy druk lub też w sytuacji, gdy mamy uszkodzony dowód rejestracyjny i będziemy dokonywali jego wymiany. Wtedy otrzymamy nowy, według nowych standardów – tłumaczy Krzysztof Klimkowski.
– Te przepisy wchodzą od 1 maja. Jest to także konsekwencja ustawy o dokumentach publicznych. Dotychczas wydane dowody zachowują ważność. Jeśli ktoś już odebrał dowód rejestracyjny, zachowuje on ważność na okres, na jaki został wydany – dodaje Andrzej Borowski.
W 2022 roku zostanie też wprowadzona zmiana w pozwoleniach czasowych, czyli tak zwanych potocznie „miękkich dowodach”. Dokumenty nadal będą wydawane w przypadku aut nowych i używanych, ale tylko sprowadzanych z zagranicy. W sytuacji zakupu auta używanego z rynku polskiego adnotacja dotycząca zmiany znajdzie się w twardym dowodzie.
FiKar / opr. LysA
Fot. pixabay.com