Zmiana statusu zawodowego nauczycieli, wprowadzenie przedmiotu historia i teraźniejszość, nauka stacjonarna do końca roku szkolnego, walka z pandemią COVID-19 oraz podwyżki płac w oświacie – to niektóre priorytety Ministerstwa Edukacji i Nauki na 2022 rok.
Resort edukacji i nauki zamierza jeszcze w 2022 roku wprowadzić zmiany w statusie zawodowym nauczycieli, dzięki którym nauczycielskie pensje wzrosną o kilkadziesiąt procent.
Szef resortu Przemysław Czarnek powiedział Polskiemu Radiu, że kluczową sprawą w tym roku mają być prace dotyczące zawodu nauczyciela. – Chcę, żeby zawód był zdecydowanie bardziej prestiżowy. Aby młodzi ludzie – zwłaszcza tuż po studiach lub kończący dziś studia – zaczęli myśleć o tym, że można zostać nauczycielem i można wykonywać w bardzo dobrych warunkach za godziwe wynagrodzenie swój zawód – podkreślił Przemysław Czarnek. – To jest zmiana szkoły, w której podejście musi być bardziej dla ucznia, a nie dla korepetycji, nie dla biurokracji, nie dla papierologii. Ale dla ucznia i dla rodzica – dodał minister.
Przemysław Czarnek przypomniał, że prace dotyczące statusu zawodowego nauczycieli już trwają. – To się już zaczęło. Od pierwszego września znieśliśmy ewaluację wewnętrzną, zewnętrzną i monitorowanie. Przekazaliśmy szkołom wykaz dokumentów, których nie można żądać od nauczycieli, a które były ich zmorą – powiedział minister.
Propozycję zmiany statusu zawodowego nauczycieli minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek przedstawił we wrześniu 2021 roku. Jednym z założeń są podwyżki pensji od 1240 do 1412 złotych, w zależności od stopnia awansu zawodowego nauczyciela. – Chcemy podnieść wynagrodzenia nauczycieli o 30-36 procent – powiedział minister Polskiemu Radiu.
Nauczycielskie związki zawodowe domagają się powiązania zarobków ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce. Minister Czarnek zapewnił, że resort cały czas rozmawia na ten temat z oświatową „Solidarnością”. – Chcemy wprowadzić nowy system wynagradzania nauczycieli, w jakiś sposób powiązany również z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej. W sposób bezpieczny dla budżetu, ale chcemy wyjść naprzeciw temu oczekiwaniu 'Solidarności’, która podpisała z nami porozumienie jeszcze w kwietniu 2019 roku – powiedział minister Przemysław Czarnek.
Aby podwyżki mogły być wprowadzone od września, zmiany w ustawie muszą być przyjęte najpóźniej w kwietniu.
RL / IAR / opr. ToMa
Fot. archiwum