Wypalenie zawodowe i depresja. Pandemia przyniosła problemy w dziedzinie zdrowia psychicznego

woman gd871b357d 1920 2022 01 20 180040

Naukowcy z całej Polski dyskutują o zdrowiu psychicznym w czasie pandemii COVID-19.  Na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie odbywa się II Ogólnopolska Konferencja Naukowa.

– Skupiamy się na nowych doniesieniach naukowych – mówi jedna z organizatorek konferencji Katarzyna Panecka. – Pomimo tego, że pandemia COVID-19 trwa już niemal 2 lata, wciąż jest jednym z najbardziej dominujących tematów nie tylko prywatnych rozmów, ale również naukowych dociekań. Przez miniony rok powstało wiele wartościowych badań na temat kondycji psychicznej. Umożliwia to śledzenie zmian zachodzących w psychice ludzi od momentu ogłoszenia pandemii.

– Możemy wnioskować o wypaleniu zawodowym niektórych grup społecznych. P proszę pamiętać o tym, że rodzice są grupą społeczną. Sytuacja ograniczania kontaktów ma również wymiar emocjonalny. To, co wcześniej było dla nas codziennością – możliwość spotkania się z drugą osobą, przytulenia się – zostało w znacznym stopniu zmienione jakościowo i ilościowo – mówi dr Justyna Gerłowska z Instytutu Psychologii UMCS w Lublinie.

– Ze względu na to, że pracuję z pacjentami każdego dnia widzę, że syndrom oszusta, depresja czy problemy ze strategiami radzenia sobie, w czasie pandemii nie jest zagadnienie jednostkowe. Coraz więcej pojawia się takich trudności – mówi Marlena Stradomska z UMCS i Towarzystwa Nowa Kuźnia. – Syndrom oszusta to taki syndrom, kiedy na przykład nie wierzymy w swoje możliwości. Na pewno jest to związane z niskim poczuciem własnej wartości, ale też z tym, że wydaje nam się, że nasze osiągnięcia są przez przypadek czy że na nie nie zasługujemy.

– Na podstawie wstępnych doniesień można przypuszczać, że te aspekty z różną siłą odbiły się na dobrostanie psychicznym osób w różnym wieku – mówi dr Justyna Gerłowska. – Każda z grup społecznych została dotknięta, tylko w różnym wymiarze. I to należy podkreślić.

– Część studentów oraz uczniów narzekała na spadek motywacji czy też chęci do nauki w trakcie pandemii – mówi Katarzyna Panecka. – Oprócz tego obserwuje się znaczny wzrost kryzysu zdrowia psychicznego u osób młodych. Coraz ich więcej przychodzi do psychoterapeutów czy psychiatrów.

– Myślę, że ta lampka często zapala się za późno – mówi Marlena Stradomska. – Ale też nie pomagają kolejki, na przykład do psychoterapeutów, psychologów na NFZ, bo często czeka się więcej niż pół roku. Jeżeli mam problem ze spaniem, z podstawowymi aktywnościami, które kiedyś mnie cieszyły, a teraz nie mogę ich realizować, mam zaburzenia apetytu, to być może dzieje się coś niedobrego w moim organizmie. Nie ma co czekać, tylko szukać pomocy. Nie korzystać z „wujka Google” ani „cioci Wikipedii”, bo możemy popełnić mnóstwo błędów. Idziemy do profesjonalistów diagnozować się. A jeżeli te elementy pojawiają się dłużej niż przez dwa tygodnie, to już jest moment, że naprawdę musimy coś z tym zrobić.

II Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Zdrowie psychiczne w czasach pandemii” potrwa do niedzieli do godz. 13.00. Dołączyć się do wydarzenia można za pośrednictwem strony ekursy.umcs.pl

InYa/ opr. DySzcz

Fot. pixabay.com

Exit mobile version