21.02.2022 Aktualności Radia Lublin

kontener 2022 02 21 230025

Powiększa się wojskowe miasteczko kontenerowe na byłym lotnisku w Białej Podlaskiej. Dostarczane są tu nowe kontenery, które będą służyły żołnierzom 18. Dywizji Zmechanizowanej – Żelaznej Dywizji – strzegących polsko-białoruskiej granicy.

CZYTAJ: W Białej Podlaskiej i Włodawie powstają miasteczka dla obrońców granic [ZDJĘCIA]

Ponad 100 rolników walczy o odzyskanie pieniędzy od grupy producenckiej „Fruvitaland” z Piotrawina w gminie Łaziska. Firma ogłosiła upadłość, a jej władzom postawiono zarzuty usiłowania oszustwa. Tymczasem sadownicy wciąż czekają na odzyskanie swoich pieniędzy. W poniedziałek (21.02) w tej sprawie rozmawiali w Opolu Lubelskim z posłami Nowej Lewicy.

CZYTAJ: „Na nasze konta nie wpłynęła nawet złotówka”. Sadownicy z gminy Łaziska walczą o odzyskanie pieniędzy

Ponad 26 milionów kosztowała konserwacja, renowacja i digitalizacja 19 zabytkowych drewnianych cerkwi oraz ich wyposażenia na Lubelszczyźnie, Podlasiu, Podkarpaciu i w Małopolsce. Projekt pod nazwą „Wschodniosłowiańskie Dziedzictwo Kulturowe” realizowano w latach 2017-2021.

CZYTAJ: Wyremontowano 19 zabytkowych cerkwi. Razem stworzą szlak turystyczny

Placówek stacjonarnych niosących pomoc i schronienie kobietom z dziećmi jest w Polsce 33. Ale ta w Łabuniach w powiecie zamojskim jest szczególna. Zapewnia m.in. całodobową opiekę oraz przyjmuje, mimo swojej nazwy – Dom dla Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży, także ojców i innych opiekunów prawnych znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.

CZYTAJ: Unikat na skalę Polski. Podzamojskiemu Domowi dla Matek pomagają nawet w Londynie

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego stworzyli prototyp innowacyjnego materiału imitującego tkankę chrzęstno-kostną. OsteoChondral Graft może znaleźć zastosowanie w ortopedii, chirurgii urazowej, a nawet weterynarii.

CZYTAJ: Zastąpi kość i chrząstkę. Lubelscy naukowcy stworzyli innowacyjny biomateriał

Za swoje przekonania i postawę życiową zapłacił najwyższą cenę. Biskup Juliusz Bursche, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce jako jeden z czołowych wrogów III Rzeszy 3 października 1939 został aresztowany na terenie plebanii ewangelickiej w Lublinie i trafił w ręce Gestapo. Torturowany, zmarł z wycieńczenia w hitlerowskim więzieniu Moabit w Berlinie, prawdopodobnie 20 lutego 1942 roku.

CZYTAJ: Za wierność Rzeczpospolitej zapłacił najwyższą cenę. Lubelska wystawa przypomina biskupa Juliusza Burschego [ZDJĘCIA]

Aby zachwycić się miastem, wystarczy zwiedzić je na własną rękę. Jednak, aby zgłębić jego urok, poznać miejsca nieoczywiste lub zobaczyć miasto od strony, która może zainspirować – poznając związane z nim smaczki, potrzebny jest przewodnik. Jeden poprowadzi nas szlakiem miejsc odwiedzanych przez Józefa Czechowicza, inny zaprowadzi w miejsca znane z książek Marcina Wrońskiego, a kolejny – da nadzieje na spotkanie „Wojennych dziewczyn”, o ile w zwiedzaniu nie przeszkodzą „czarne chmury”…

CZYTAJ: „Lublin jest pełen ciekawych historii”. Przewodnicy turystyczni mają swoje święto

Program poprowadziła Agata Zalewska.

Fot. 18. Dywizja Zmechanizowana / nadesłane

Exit mobile version