– Każdy obywatel Ukrainy, który pojawi się na przejściu granicznym z Polską, zostanie wpuszczony – zapewnił dziś w Dorohusku szef Urzędu ds. Cudzoziemców minister Jarosław Szajner. W województwie lubelskim, na terenie granicy polsko-ukraińskiej, uruchomione zostały cztery punkty recepcyjne, w których uchodźcy będą mogli uzyskać pomoc medyczną i zostać skierowani do zbiorowych miejsc pobytu.
Polskiemu Radiu Lublin udało się dotrzeć do kilku osób przebywających aktualnie na Ukrainie. Jak twierdzą, sytuacja w kraju jest napięta i bardzo niepokojąca.
CZYTAJ: „To jest nasz kraj i chcemy w nim żyć”. Mieszkańcy Ukrainy o bieżącej sytuacji w kraju
Na pomoc Ukrainie rusza Lubelski Oddział Polskiego Czerwonego Krzyża i Caritas Archidiecezji Lubelskiej. Organizacje zbierają pieniądze na wsparcie mieszkańców tego kraju, którzy stanęli w obliczu wojny. Caritas od dziś (24.02) rozpoczyna również zbiórkę żywności i podstawowych środków higienicznych.
CZYTAJ: PCK i Caritas ruszają na pomoc Ukrainie. Trwają zbiórki
Trwa inwazja Rosji na Ukrainę. Oprócz fizycznego ataku, w Internecie zauważalna jest wzmożona aktywność hakerów – między innymi z Rosji.
CZYTAJ: „Cicha wojna w cyberprzestrzeni trwa już od dłuższego czasu”
Zakaz przebywania przy granicy z Białorusią zostanie przedłużony do 30 czerwca, do czasu wybudowania zapory na polsko-białoruskiej granicy. Tak wynika z projektu rozporządzenia MSWiA opublikowanego w środę na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
6 lat bezwzględnego pozbawienia wolności i nakaz zapłaty 25 tysięcy złotych nawiązki. Taki wyrok usłyszał były policjant i myśliwy Dariusz Ch., który śmiertelnie postrzelił 16-letniego chłopca z Kazachstanu.
CZYTAJ: Śmiertelne postrzelenie 16-latka w Kluczkowicach. Myśliwy usłyszał wyrok
Program poprowadziła Marzena Lewandowska.
Fot. Piotr Michalski