Lubelskie: Inspekcja Handlowa sprawdza ceny artykułów spożywczych po obniżce VAT

purchasing 674917 960 720 2022 02 03 221645

– W związku z obniżeniem stawki VAT na podstawowe artykuły żywnościowe z 5 proc. do zera prowadzimy monitoring cen w placówkach sieci handlowych na terenie regionu – poinformował Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Lublinie.

– W związku z obniżeniem stawki VAT na artykuły spożywcze WIIH w Lublinie, wraz z delegaturami w Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu, prowadzi monitoring cen produktów spożywczych w placówkach sieci handlowych na terenie województwa – powiedział Łukasz Drzewiecki z Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Lublinie.

CZYTAJ: Taniej w sklepach i na stacjach. Tarcza Antyinflacyjna już działa

Dodał, że kontrole obejmują ceny produktów zbożowych, mlecznych, olei, jaj, mięsa świeżo pakowanego i sprzedawanego luzem, świeżych warzyw i owoców oraz produktów dla dzieci. Inspektorzy porównują aktualne ceny z tymi sprzed obniżki VAT.

– Zespoły inspektorów udają się do sklepów i sprawdzają, jak ceny poszczególnych produktów kształtują się danego dnia – wyjaśnił Drzewiecki. Powiedział, że monitoring jest prowadzony na zlecenie prezesa  Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na potrzeby ewentualnych postępowań.

Drzewiecki przypomniał, że w związku z obniżeniem podatku akcyzowego na paliwa od zeszłego roku pracownicy WIIH prowadzą także monitoring cen paliw na 80 stacjach na terenie całego województwa.

Członek zarządu, dyrektor sprzedaży i marketingu jednej z dużych sieci sklepów Mirosław Wawryszczuk powiedział, że obniżki objęły wszystkie z ponad 800 sklepów sieci. – Zgodnie z naszą zapowiedzią, 1 lutego ceny produktów spożywczych zostały obniżone. Zmiana dotyczyła wszystkich artykułów, dla których wprowadzona została tymczasowa stawka VAT 0 proc. – powiedział Wawryszczuk.

– Ceny obniżyliśmy o wartość 5 proc. VAT na wszystkich produktach, na których było to wymagane, czyli między innymi na nabiale, pieczywie, mąkach, kaszach. W hurtowni mamy ponad pięć tysięcy produktów. Niestety, w naszym przypadku nie dało się zmienić w systemie cen odgórnie. Całą noc siedzieliśmy z żoną i ceny zmienialiśmy na piechotę – powiedział pan Tomasz, właściciel hurtowni spożywczej w Puławach. Dodał, że jeżeli klient robi teraz zakupy, na paragonie ma zaznaczone produkty z tą zmienioną ceną.

– Sam proces zmiany VAT-u, który przeprowadzaliśmy w 30 placówkach w województwie lubelskim i mazowieckim, rozpoczęliśmy od analizy przepisów. Kolejnym krokiem było poinformowanie naszych pracowników, że ceny zostaną zmienione i jak to będzie wyglądało w praktyce. Najtrudniejszym procesem był etap wykonania, który wymagał aktualizacji w systemie – podkreślił Adam Paździor, dyrektor operacyjny sieci sklepów piekarniczo-cukierniczych. Dodał, że sprzedawcy mieli obowiązek w każdym sklepie umieścić informację, którą można było pobrać ze strony gov.pl, że produkty żywnościowe mają obniżoną stawkę VAT.

Uchwalona przez Sejm 13 stycznia tego roku nowela ustawy o podatku od towarów i usług czasowo obniża VAT m.in. na żywność, nawozy i gaz. Ustawa, która weszła w życie we wtorek 1 lutego, jest częścią tzw. Tarczy Antyinflacyjnej 2.0.

Zgodnie z nowelą do zera spadł VAT na podstawowe produkty żywnościowe i napoje objęte dotychczas stawką 5 proc., czyli na mięso i ryby oraz przetwory z nich; produkty mleczarskie; warzywa i owoce i przetwory z nich; zboża, produkty przemysłu młynarskiego, przetwory ze zbóż i wyroby piekarnicze; niektóre napoje (np. zawierające co najmniej 20 proc. soku owocowego lub warzywnego, napoje mleczne i tzw. mleka roślinne). Niższe stawki podatku od towarów i usług mają obowiązywać do 31 lipca 2022 r.

RL / PAP / opr. ToMa

Fot. pixabay.com

 

Exit mobile version