Wystawa „Stanisław Koguciuk – malarz urzekający prostotą” zostanie zaprezentowana w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.
Artysta tworzył w pięciu cyklach: pejzaże, sceny rodzajowe z życia wsi, epizody obrzędowe i religijne oraz tzw. humory.
– Stanisław Koguciuk przelewał na swoje prace samego siebie – mówi współorganizatorka wystawy Katarzyna Kraczoń. – Na tej wystawie prezentujemy pejzaże. Niektóre z nich występują w kilku wersjach, w kilku konfiguracjach. Można się zabawić i poszukać różnic między nimi, bo nie są do końca podobne. Jest dosyć liczny cykl humorów, w tym też jeden z ostatnich zatytułowany „Koronawirus”. To też pokazuje, ze artysta nie był obojętny na to, co się wokół nas dzieje i podszedł do tego jak zwykle humorystycznie. Myślę, że całość wystawy pokazuje całokształt jego twórczości – dodaje Katarzyna Kraczoń.
Stanisław Koguciuk to zmarły w 2021 roku malarz i twórca ludowy, nazywany „Nikiforem z Pławanic”. Urodził się w 1933 roku na Wołyniu, a w 1945 roku w wyniku akcji repatriacyjnej wraz z rodziną przyjechał do wsi Pławanice, w powiecie chełmskim, gdzie mieszkał przez całe późniejsze życie.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Wernisaż wystawy „Stanisław Koguciuk – malarz urzekający prostotą”
Przez pół wieku działalności artystycznej namalował ponad 20 tysięcy obrazów. Artysta tworzył w pięciu cyklach: pejzaże, sceny rodzajowe z życia wsi, epizody obrzędowe i religijne oraz tzw. humory. Swoje dzieła prezentował na wielu wystawach. Były też nagradzane na licznych konkursach.
Stanisław Koguciuk był laureatem Nagrody imienia Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”, a także wielu innych wyróżnień.
Na wystawie w CSK zaprezentowane zostaną obrazy artysty z prywatnej kolekcji Beaty i Dariusza Mazurków. Wernisaż w piątek 4 lutego o godzinie 18.00.
MaK / AŁ / opr. ToMa / PrzeG
Fot. Centrum Spotkania Kultur