Pekin: przyzwoite występy Polek, ale do medali sporo zabrakło

mid epa09746061 2022 02 13 172309

Monika Hojnisz-Staręga zajęła dziewiąte miejsce w biegu biathlonistek na dochodzenie na 10 km, podobnie jak Kaja Ziomek na dystansie 500 m w łyżwiarstwie szybkim. Obie zaprezentowały się przyzwoicie, ale w niedzielę do medali sporo im zabrakło.

Biathlon

Najlepsza polska biathlonistka szanse na podium zaprzepaściła już na pierwszym strzelaniu, gdy zaliczyła dwie karne rundy. Później była już bezbłędna, nieźle biegła, ale wystarczyło to tylko na miejsce w czołowej dziesiątce. Straciła blisko dwie i pół minuty do zwycięskiej Norweżki Marte Olsbu Roeiseland, która w Pekinie zdobyła już trzeci złoty medal.

Po zawodach Polka zapewniła, że przed startem dziewiąte miejsce wzięłaby w ciemno, ale trudno było jej ukryć łzy przed kamerami. Z powodu przeziębienia nie wystąpiła Kamila Żuk. Trenerzy uznali, że lepiej oszczędzać ją przed sztafetą.

W męskim biegu na dochodzenie złoto wywalczył Francuz Quentin Fillon Maillet. Lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w Pekinie był najlepszy także na 20 km, a srebrne medale zdobył w sztafecie mieszanej i sprincie. Grzegorz Guzik był 54.

Łyżwiarstwo szybkie

W sprincie panczenistek Kaja Ziomek i Andżelika Wójcik stawały w tym sezonie na podium zawodów Pucharu Świata, co dawało medalowe nadzieje. Okazało się jednak, że obie Polki dzieli jeszcze spory dystans od światowej czołówki. Dziewiąta Ziomek straciła do złotej medalistki Amerykanki Erin Jackson 0,66 s, a 11. Andżelika Wójcik – 0,74.

Short track

Nikola Mazur, Natalia Maliszewska, Patrycja Maliszewska i Kamila Stormowska zajęły drugie miejsce w finale B sztafet na 3000 m w short tracku i zostały sklasyfikowane na szóstej pozycji w igrzyskach. To najwyższe miejsce reprezentantów Polski w historii olimpijskich startów w tej dyscyplinie. Wygrały Holenderki z Suzanne Schulting w składzie, która zdobyła w Pekinie już trzeci medal – wcześniej była najlepsza na 1000 m i druga na 500.

Narciarstwo alpejskie

Michał Jasiczek i Paweł Pyjas nie ukończyli pierwszego przejazdu alpejskiego slalomu giganta. Wygrał faworyt tej konkurencji Szwajcar Marco Odermatt, a srebro zdobył atakujący z ósmego miejsca na półmetku Słoweniec Żan Kranjec.

Skoki narciarskie

W niedziele trener skoczków Michal Dolezal podał skład na poniedziałkowy konkurs drużynowy, który pozostaje największą polską nadzieją na powiększenie dorobku medalowego w Pekinie. Zgodnie z oczekiwaniami wystąpią zawodnicy rywalizujący indywidualnie na dużym obiekcie: Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Piotr Żyła i Paweł Wąsek.