Rada Federacji, wyższa izba parlamentu Rosji, wydała zgodę na użycie sił zbrojnych poza granicami kraju „w związku z sytuacją w Donbasie”.
Władimir Putin poprosił rosyjski senat o zgodę na wykorzystanie armii poza granicami Rosji. – Rada Federacji zakłada, że będą to siły pokojowe – oświadczyła przewodnicząca Rady Federacji Walentina Matwijenko, cytowana przez agencję TASS.
CZYTAJ: Putin zwrócił się do Rady Federacji o zgodę na użycie armii poza granicami kraju
Wcześniej obie izby parlamentu Rosji ratyfikowały dekret o niepodległości i suwerenności separatystycznych regionów Ukrainy: ługańskiego i donieckiego. Duma i Rada Federacji potwierdziły także ważność umów zawartych z separatystami o przyjaźni i wzajemnej pomocy.
– We wtorek (22.02) Władimir Putin podpisał ustawy o ratyfikacji umów o przyjaźni, współpracy i pomocy wzajemnej z separatystycznymi DRL i ŁRL – podała agencja Reutera, powołując się na rosyjską agencję rządową TASS.
Wcześniej ratyfikację zaakceptowały obie izby rosyjskiego parlamentu.
Na mocy dwóch identycznych traktatów o przyjaźni Rosja ma prawo budować bazy wojskowe w separatystycznych regionach, a one – zgodnie z porozumieniem – mogą zrobić to samo w Rosji. Rosja, DRL i ŁRL planują „współpracować w zakresie obrony suwerenności i integralności terytorialnej”, wspólnie podejmować działania w celu usunięcia zagrożeń dla pokoju i w celu przeciwdziałania aktom agresji przeciwko nim „ze strony wszelkiego państwa bądź grupy państw”. Strony umów mogą też okazywać sobie wszelką pomoc, w tym militarną. Umowy przewidują też zawarcie odrębnego traktatu o granicach i umów o współpracy wojskowej. Umowy zawarte są na 10 lat z możliwością automatycznego przedłużenia.
W poniedziałek (21.02) Putin wydał dekret o uznaniu niepodległości tzw. republik ludowych na wschodzie Ukrainy.
??????????Footage of tank and artillery movement in rebel-held Luhansk, LPR pic.twitter.com/8bEjMEQUbQ
— Ukraine War Report (@UkrWarReport) February 22, 2022
??????????Meanwhile, Russian armor buildup continues to be spotted in Valuyki in the very close proximity of Ukrainian border.
A column of T-72B tanks, some with improvised turret top protection. pic.twitter.com/aOO3owbiHe— Ukraine War Report (@UkrWarReport) February 22, 2022
??????Ukraine reports the thermal powerplant in Schastia, Lugansk came under rebel shelling and caught fire. Fire brigades trying to put out the fire. pic.twitter.com/AbbgJ72KPx
— Ukraine War Report (@UkrWarReport) February 22, 2022
Wzywamy Rosję, by się wycofała
– Rosja przeszła od skrytej destabilizacji Ukrainy do jawnych działań militarnych – powiedział sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg po nadzwyczajnym posiedzeniu Komisji NATO-Ukraina.
Podkreślił, że Rosja nadal planuje przeprowadzenie ataku na Ukrainę na pełną skalę. – Widzimy dalszą koncentrację wojsk gotowych do ataku. Jesteśmy świadkami ciągłych prowokacji w Donbasie, które mają posłużyć jako pretekst do ataku, zwiększając jeszcze bardziej obecność swoich sił – powiedział szef Sojuszu dodając, że to najbardziej niebezpieczna i krytyczna sytuacja od dekad.
Jens Stoltenberg potępił uznanie przez Moskwę niepodległości samozwańczych republik w Donbasie na Ukrainie – donieckiej i ługańskiej oraz wprowadzenie tam rosyjskich wojsk. Przypomniał, że inwazja Rosji na Ukrainę zaczęła się w 2014 roku.
– To, co teraz obserwujemy, to pojawienie się nowych jednostek rosyjskich na Ukrainie – dodał szef Sojuszu. Jednocześnie, jak mówił Jens Stoltenberg, nigdy nie jest za późno, by zrezygnować z działań militarnych i wybrać ścieżkę dialogu.
– Wzywamy Rosję, by się wycofała – powiedział sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego.
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV