Rosyjski parlament wydał zgodę na użycie wojsk poza granicami kraju

czolgi 2022 02 22 173208

Rada Federacji, wyższa izba parlamentu Rosji, wydała zgodę na użycie sił zbrojnych poza granicami kraju „w związku z sytuacją w Donbasie”.

Władimir Putin poprosił rosyjski senat o zgodę na wykorzystanie armii poza granicami Rosji. – Rada Federacji zakłada, że będą to siły pokojowe – oświadczyła przewodnicząca Rady Federacji Walentina Matwijenko, cytowana przez agencję TASS.

CZYTAJ: Putin zwrócił się do Rady Federacji o zgodę na użycie armii poza granicami kraju

Wcześniej obie izby parlamentu Rosji ratyfikowały dekret o niepodległości i suwerenności separatystycznych regionów Ukrainy: ługańskiego i donieckiego. Duma i Rada Federacji potwierdziły także ważność umów zawartych z separatystami o przyjaźni i wzajemnej pomocy.

– We wtorek (22.02) Władimir Putin podpisał ustawy o ratyfikacji umów o przyjaźni, współpracy i pomocy wzajemnej z separatystycznymi DRL i ŁRL – podała agencja Reutera, powołując się na rosyjską agencję rządową TASS.

Wcześniej ratyfikację zaakceptowały obie izby rosyjskiego parlamentu.

Na mocy dwóch identycznych traktatów o przyjaźni Rosja ma prawo budować bazy wojskowe w separatystycznych regionach, a one – zgodnie z porozumieniem – mogą zrobić to samo w Rosji. Rosja, DRL i ŁRL planują „współpracować w zakresie obrony suwerenności i integralności terytorialnej”, wspólnie podejmować działania w celu usunięcia zagrożeń dla pokoju i w celu przeciwdziałania aktom agresji przeciwko nim „ze strony wszelkiego państwa bądź grupy państw”. Strony umów mogą też okazywać sobie wszelką pomoc, w tym militarną. Umowy przewidują też zawarcie odrębnego traktatu o granicach i umów o współpracy wojskowej. Umowy zawarte są na 10 lat z możliwością automatycznego przedłużenia.

W poniedziałek (21.02) Putin wydał dekret o uznaniu niepodległości tzw. republik ludowych na wschodzie Ukrainy.

Wzywamy Rosję, by się wycofała

– Rosja przeszła od skrytej destabilizacji Ukrainy do jawnych działań militarnych – powiedział sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg po nadzwyczajnym posiedzeniu Komisji NATO-Ukraina.

Podkreślił, że Rosja nadal planuje przeprowadzenie ataku na Ukrainę na pełną skalę. – Widzimy dalszą koncentrację wojsk gotowych do ataku. Jesteśmy świadkami ciągłych prowokacji w Donbasie, które mają posłużyć jako pretekst do ataku, zwiększając jeszcze bardziej obecność swoich sił – powiedział szef Sojuszu dodając, że to najbardziej niebezpieczna i krytyczna sytuacja od dekad.

Jens Stoltenberg potępił uznanie przez Moskwę niepodległości samozwańczych republik w Donbasie na Ukrainie – donieckiej i ługańskiej oraz wprowadzenie tam rosyjskich wojsk. Przypomniał, że inwazja Rosji na Ukrainę zaczęła się w 2014 roku.

– To, co teraz obserwujemy, to pojawienie się nowych jednostek rosyjskich na Ukrainie – dodał szef Sojuszu. Jednocześnie, jak mówił Jens Stoltenberg, nigdy nie jest za późno, by zrezygnować z działań militarnych i wybrać ścieżkę dialogu.

– Wzywamy Rosję, by się wycofała – powiedział sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego.

RL / PAP / opr. ToMa

Fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

Exit mobile version