Żołnierze WOT: do punktów szczepień zgłaszają się głównie osoby po dawkę przypominającą

net 22222117 2022 02 23 215423

Dominują osoby zgłaszające się po dawkę przypominającą szczepienia – powiedzieli terytorialsi pełniący służbę w punktach szczepień Lublina. Dziennie około 60-70 żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej zaangażowanych jest na Lubelszczyźnie w walkę z pandemią.

Mł. chor. Marlena Mikołajka pełni służbę jako żołnierz WOT w punkcie szczepień prowadzonym przez Szpital Wojskowy w Lublinie.

– Moje zadanie polega na szczepieniu – głównie żołnierzy, ich rodzin, pracowników cywilnych wojska. Jestem z zawodu pielęgniarką, na co dzień pracuję w przychodni rodzinnej – powiedziała 46-latka.

Podkreśliła, że od dawna interesuje się też wojskiem. Po ukończeniu szkoły pielęgniarskiej zdobyła stopień młodszego chorążego podczas kursu podoficerskiego. – Bardzo lubię to co robię zarówno w pracy cywilnej, jak i w wojsku – zapewniła.

Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej kpr. Wiktor Śwircz i kpr. Przemysław Kamiński pełnią służbę w punkcie szczepień w szpitalu wojewódzkim im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Lublinie. Do ich zadań należy pomiar temperatury u pacjentów, pomoc w wypełnieniu ankiety i kierowanie do gabinetu szczepień.

Przyznali, że od stycznia znacznie wyhamowała liczba chętnych do szczepień.

– Obserwujemy tendencję spadkową. Wśród zgłaszających się dominują pacjenci po dawkę przypominającą. Całkiem spore zainteresowanie jest też szczepieniami dzieci w wieku od 5 do 11 lat – powiedzieli terytorialsi.

Wcześniej w ramach zadań związanych z COVID-19 pracowali w laboratorium, gdzie rejestrowali próbki wymazowe do badań i w centrum wolontariatu, gdzie rozwozili paczki z żywnością dla ludzi dotkniętych kryzysem ekonomicznym z powodu COVID-19.

Rzeczniczka 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej por. Marta Gaborek poinformowała, że dziennie około 60-70 żołnierzy jest zaangażowanych w walkę z pandemią na Lubelszczyźnie. Głównie wspierają punkty wymazowe, punkty szczepień i szpital tymczasowy Lublinie.

Od początku akcji szczepień przeciwko COVID-19 na Lubelszczyźnie wykonano 2,4 mln szczepień. W pełni zaszczepionych jest 906 tys. osób.

PAP / RL / opr. AKos

Fot. PAP/ Wojtek Jargiło

Exit mobile version