09.03.2022 Aktualności Radia Lublin

pm zosin 040322 042 2022 03 05 160226 750x375 2022 03 09 202204

Pierwsze busy już wyruszyły z zaopatrzeniem i wyposażeniem do Jagodzina – na drugą stronę przejścia granicznego w Dorohusku, gdzie zacznie działać punkt pomocy dla uchodźców.

CZYTAJ: „Po tamtej stronie brakuje wszystkiego”. W Jagodzinie ruszy punkt pomocy dla uchodźców

Lubelski Urząd Marszałkowski powołał specjalny zespół wsparcia dla dzieci i młodzieży z Ukrainy. W jego działania zaangażowały się lubelskie uczelnie wyższe.

CZYTAJ: Zespół wsparcia dla dzieci i młodzieży z Ukrainy. W działania włączyły się lubelskie uczelnie

Adwokaci z Lublina zapewniają pomoc prawną uchodźcom z Ukrainy. – Trzeba edukować i samych Ukraińców, i osoby, które ich przyjmują – przekonuje rzecznik prasowy Okręgowej Rady Adwokackiej w Lublinie, mecenas Maciej Chorągiewicz w rozmowie z Filipem Karmanem.

CZYTAJ: Lubelscy adwokaci z pomocą uchodźcom. Darmowa pomoc prawna dla obywateli Ukrainy [LISTA]

Jeszcze przed 24 lutego, kiedy to Rosjanie napadli na Ukrainę, wśród dyplomatycznych sposobów powstrzymania Putina przed ewentualną agresją wymieniano przyjęcie Kijowa do Unii Europejskiej i NATO. Jak dotąd, mimo intensywnych starań ze strony Ukrainy i doraźnych deklaracji polityków, w żadnej z tych kwestii nie widać postępów.

CZYTAJ: Członkostwo w Unii Europejskiej i NATO. Jakie szanse ma Ukraina?

Dziewięcioro podopiecznych Rodzinnego Domu Dziecka z obwodu chmielnickiego w Ukrainie dotarło do Puław. Placówka prowadzona była przez siostry zakonne, ale ze względu na bezpieczeństwo dzieci Benedyktynki Misjonarki musiały szukać schronienia w Polsce. Z pomocą przyszedł bratni zakon w Puławach.

CZYTAJ: „Chcemy, żeby poczuli się tu dobrze”. Puławskie zakonnice przyjęły podopiecznych ukraińskiego domu dziecka

Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem” udostępniło dla osób niepełnosprawnych uciekających z Ukrainy miejsca w kilku swoich placówkach. Na Kresowej, Kilińskiego i w Białobrzegach od początku wojny miejsce odpoczynku po trudach ucieczki znalazło dotychczas ponad 80 rodzin.

CZYTAJ: Zamojskie stowarzyszenie pomaga niepełnosprawnym uchodźcom

Lubelskie biblioteki starają się zdobyć ukraińskie książki, między innymi dla dzieci. Okazuje się, że taka forma pomocy staje się równie ważna i potrzebna, jak wsparcie w postaci leków, ubrań czy żywności. 

CZYTAJ: Kultura też spieszy z pomocą uchodźcom. Lubelskie biblioteki starają się zdobyć książki po ukraińsku

Program prowadziła Marzena Lewandowska. 

Fot. archiwum

Exit mobile version