Wystawę poświęconą Akcji Reinhardt można zobaczyć na placu Teatralnym w Lublinie. To zapowiedź jutrzejszych (16.03) obchodów 80. rocznicy rozpoczęcia pierwszych masowych deportacji Żydów z getta w Lublinie do obozu zagłady w Bełżcu.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Otwarcie wystawy „Aktion Reinhardt 1942-1943” w Lublinie
CZYTAJ: „To ostrzeżenie dla nas współczesnych”. W Bełżcu upamiętniono ofiary Akcji Reinhardt [ZDJĘCIA]
– Ekspozycja przedstawia 17 plansz, na których znajdują się archiwalne zdjęcia – mówi współautor wystawy, doktor habilitowany Sebastian Piątkowski z Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie. – Zaczynamy od fundamentów, czyli od tego, dlaczego Hitler i jego współpracownicy wybrali właśnie Żydów. Później przenosimy opowieść na wrzesień 1939 roku i na ziemie polskie. Pokazujemy cały pakiet nazistowskich rozporządzeń uderzających w Żydów i to apogeum, którym była gettoizacja, gdzie osoby narodowości żydowskiej zaczęto izolować. Zajmujemy się także ich życiem. Dalsze panele są poświęcone „Aktion Reinhardt” i obozom zagłady Bełżec, Sobibór, Treblinka.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Bełżec: ceremonia upamiętniająca ofiary akcji „Reinhardt”
Akcja Reinhardt rozpoczęła się nocą z 16 na 17 marca 1942 roku. Wtedy do obozu zagłady w Bełżcu przybyły pierwsze transporty Żydów z Lublina i Lwowa. Do listopada 1943 roku Niemcy zamordowali około 2 milionów Żydów.
ZAlew / opr. WM
Fot. Krzysztof Radzki