W Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju otwarto w niedzielę 6 marca wystawę prezentującą losy Żołnierzy Wyklętych na ziemi biłgorajskiej. Wystawa składa się z kilkudziesięciu tablic, prezentujących sylwetki żołnierzy podziemia antykomunistycznego związanych z powiatem biłgorajskim.
– Obok życiorysów i zasług Niezłomnych, przybliżamy wydarzenia związane z ich działalnością niepodległościową – mówi dr Dorota Skakuj, kustosz wystawy. – W 1944 przez 8 dni w Biłgoraju była dwuwładza: z jednej strony Delegatura Rządu Polskiego na Kraj, z drugiej w mieście tworzyła się Milicja Obywatelska, działało NKWD i UB. Skończył się to tak, że członków Delegatury Rządu Polskiego na Kraj wywieziono na Syberię.
– Na wystawie pokazujemy miejsca pamięci narodowej. Ale zwracamy też uwagę, że niektóre z nich dopiero niedawno zostały odkryte. Jednym z nich jest zbrodnia w Czernięcinie, która dopiero w 2021 roku doczekała się pomnika i upamiętnienia – dodaje dr Dorota Skakuj.
W połowie kwietnia 1945 roku Sowieci – wraz z Milicją Obywatelską z Krasnegostawu -zamordowali w Czernięcinie 12 mężczyzn. Była to zemsta za współpracę mieszkańców z podziemiem antykomunistycznym.
Wystawę zwiedzać można w głównym budynku biłgorajskiego muzeum do końca marca, w godzinach pracy placówki.
TsF / opr. ToMa
Fot. TsF