Pierwsza w Polsce. W Lublinie otwarto wystawę twórczości „królowej art déco”

lempicka 2022 03 18 224850

W Muzeum Narodowym w Lublinie uroczyście otwarto największą w kraju wystawę poświęconą słynnej malarce, „królowej art déco” Tamarze Łempickiej.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Wernisaż wystawy „Tamara Łempicka – kobieta w podróży”

Na aukcję charytatywną trafiła też praca Tamary Łempickiej, serigrafia powstała na podstawie obrazu „Wiosna”. Dochód z licytacji trafi na pomoc uchodźcom z Ukrainy przebywającym w Lublinie.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Konferencja prasowa przed otwarciem wystawy „Tamara Łempicka – kobieta w podróży”

– Poprzez życie Tamary myślimy też o przyszłych pokoleniach – mówi prawnuczka artystki, Marisa de Lempicka. – Podróżowała przez cały świat, od Sankt Petersburga przez Paryż do Stanów Zjednoczonych i ostatecznie do Meksyku. Mamy wspaniałą biżuterię, nadal mam pudełeczko z jej włosami. W ogóle mam dużo jej rzeczy, które powinny być zabezpieczone na przyszłość. Celem fundacji będzie pomoc uchodźczyniom, artystkom, które są w trudnej sytuacji, szczególnie finansowej, tak jak była Tamara, by zapewnić im lepszą przyszłość – dodaje.

CZYTAJ: „Wiosna” na aukcji. Obraz Tamary Łempickiej wesprze ukraińskich uchodźców

Zwiedzający Muzeum Narodowe w Lublinie na wystawie zobaczą między innymi bogato zdobioną biżuterię, zdjęcia, a także obrazy Łempickiej „Pierwsza komunia święta” czy „Dziewczyna w zielonej sukience”.

– Ekspozycja „Tamara Łempicka – kobieta w podróży” jest pierwszą w Polsce wystawą monograficzną poświęconą twórczości jednej z najważniejszych przedstawicielek stylu art déco, ikony swoich czasów – napisał wicepremier prof. Piotr Gliński do uczestników piątkowego otwarcia wystawy w Muzeum Narodowym w Lublinie.

W odczytanym przez Kacpra Sakowicza, szefa gabinetu politycznego ministra, liście skierowanym do uczestników wernisażu wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński pogratulował Muzeum Narodowemu w Lublinie otwarcia „wspaniałej ekspozycji o międzynarodowym zasięgu”. – Pierwszej w Polsce poświęconej twórczości niezwykłej artystki, jednej z najważniejszych przedstawicielek stylu art déco, ikony swoich czasów – dodał.

– Miłośników sztuki Muzeum Narodowe w Lublinie zabierze w podróż do lat 20. i 30. XX wieku, żeby poprzez dzieła Tamary Łempickiej – prezentowane w otoczeniu przedmiotów codziennego użytku tamtego okresu – przybliżyć jej niezwykle barwne, związane z ciągłymi podróżami, życie – wskazał Gliński.

Łempicka – jak zauważył wicepremier – nazywana „baronową z pędzlem”, w swoich pracach bardzo umiejętnie kreowała otaczającą ją rzeczywistość, a sama uchodziła za nowoczesną i niezależną kobietę sukcesu. – Przy użyciu mocnego rysunku, wyrazistego światłocienia, surowej formy i ostrego koloru tworzyła portrety, akty oraz martwe natury – napisał. Dodał, że z dzieł artystki wyłaniają się ideały, którym hołdowała: ład, harmonia, proporcja, rytm, dbałość o każdy detal obrazu. – Pozostała im wierna, choć w swojej twórczości nie uniknęła eksperymentów chociażby z materiałem czy techniką – napisał szef MKiDN.

Wyliczając elementy charakterystyczne twórczości Łempickiej, wskazał: fascynację renesansem, łączenie tradycji z modernizmem i dekoracyjnością. – Była artystką nieprzeciętną, wybitną przedstawicielką ówczesnego nurtu sztuki, zdeterminowaną do osiągania sukcesu, podążającą za szczęściem, na drodze do którego napotykała różne przeciwności – od osobistych, aż do tych społeczno-kulturalnych, związanych z burzliwymi czasami, w których żyła – napisał Gliński. Wskazał na niezwykle wymowny czas, w którym prezentowane są dzieła artystki, której życie przepełnione było nieustającą podróżą i tułaczką. – Ufam, że obcowanie ze sztuką Łempickiej przyniesie ukojenie każdemu, kto, tak jak ona kiedyś, dzisiaj poszukuje swojej bezpiecznej przystani – podał wicepremier.

Na wystawie prezentowane są obrazy pochodzące z polskich publicznych i prywatnych kolekcji oraz muzeów z Francji, m.in. Centre Pompidou. W sumie można zobaczyć 60 prac Tamary Łempickiej: 42 obrazy olejne, 15 rysunków, 3 grafiki. Wśród najbardziej znanych obrazów są m.in. „Dziewczyna w zielonej sukience”, „Kizette na balkonie”, „Pierwsza komunia”, „Saint Moritz”.

Wystawa uzupełniona jest o pamiątki osobiste malarki. Wśród przedmiotów należących do Łempickiej znajdują się na przykład szkicownik, podróżna paletka malarska, skórzane rękawiczki, torebka wieczorowa oraz liścik miłosny, który artystka otrzymała od swojego drugiego męża Raula Kuffnera wraz z dołączonym do niego kwiatem szarotki.

Na wystawie można zobaczyć także niezwykle cenną biżuterię artystki, w tym słynny pierścień z topazem okutym w srebro, który malarka otrzymała od Gabriele’a D’Annunzio. Wśród memorabiliów znajdą się też fotografie pochodzące z rodzinnego albumu artystki, w tym zdjęcia portretowe Tamary, wykonane na zamówienie oraz kadry z jej prywatnego życia.

Wystawie towarzyszy prezentacja pochodzącego z Automuzeum Rodziny Pedów samochodu Bugatti T40 semi-racer biposto z 1928 r. Samochód zaprojektowany przez Włocha Ettore Bugatti można oglądać na dziedzińcu Zamku Lubelskiego.

Do 30 czerwca potrwa aukcja charytatywna dzieła Tamary Łempickiej. Licytacja odbędzie się za pośrednictwem Facebooka Muzeum Narodowego w Lublinie, a całkowity dochód ze sprzedaży zostanie przekazany jednej z lubelskich organizacji zajmujących się pomocą osobom uciekającym przed wojną na Ukrainie.

Wystawa „Tamara Łempicka – kobieta w podróży” jest organizowana przez Muzeum Narodowe w Lublinie i Villę la Fleur we współpracy z Tamara de Lempicka Estate. Ekspozycję można oglądać do 14 sierpnia 2022 roku.

TSpi / PAP / opr. LysA / ToMa

Fot. Iwona Burdzanowska

Exit mobile version