Tamara Łempicka wspiera uchodźców. Pamiątki rodzinne królowej art déco na Zamku w Lublinie

pamiatki 2 2022 03 10 230917

Bogato zdobiona biżuteria, fotografie i akcesoria mody – to tylko niektóre pamiątki rodzinne Tamary Łempickiej, które dotarły do Lublina. Wyjątkowe przedmioty będzie można zobaczyć podczas wystawy „Tamara Łempicka – kobieta w podróży” w Muzeum Narodowym w Lublinie.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Pamiątki rodzinne Tamary Łempickiej dotarły do Lublina

– Te przedmioty są własnością m.in. Wiktorii Łempickiej, wnuczki artystki – mówi kurator wystawy Aleksandra Blonka-Drzażdżewska. – Przedmioty miały ogromne znaczenie, ponieważ na ich podstawie budowała swój wizerunek. Dzisiaj byśmy powiedzieli, żeby była taką prawdziwą self-made women, jaka bardzo świadomie podchodziła do przedmiotów, którymi się otaczała. Zamawiała odzież od najlepszych projektantów. To są ogromne firmy modowe, które wówczas zaistniały. W skład kolekcji wchodzą m.in. akcesoria mody, biżuteria, fotografie.

– Fotografie są o tyle istotne, bo przedstawiają nieznaną część wystawy Tamary Łempickiej – mówi kurator wystawy, Łukasz Wiącek. – Czyli okres w trakcie II wojny światowej oraz zaraz po jej zakończończeniu. Tamara wówczas przeprowadza się do Nowego Świata. Początkowo mieszka w Nowym Jorku, później bardzo szybko odnajduje się w środowisku wzgórz Hollywood. Sama Łempicka uważała Hollywood za miasto blichtru. Ze wspomnień Łempickiej wynika, że przyjaźniła się bardzo mocno z Gretą Garbo, jedną z najsłynniejszych aktorek srebrnego ekranu. Tamara wielokrotnie portretowała się, stylizując sia na Gretę Garbo, czego dowodem jest jedna z fotografii, którą pokazujemy. Drugą fotografią, o której warto wspomnieć, jest jej fotografia reklamowa, która powstała jeszcze w Paryżu. Była wielokrotnie przedrukowywana, wywoływana już w Stanach Zjednoczonych. Tamara bardzo chętnie dzieliła się nią zarówno z dziennikarzami, jak i z najbliższymi przyjaciółmi. Zawsze okraszała ją przepiękną kaligrafią.

– Przedstawione obiekty to m.in. bardzo bogata biżuteria, która powstała na specjalne zamówienie artystki, wykonana przez weneckiego złotnika z kamieni szlachetnych. To są diamenty, topazy i złoto najwyższej próby 750. Tamara, pokazując ten przepych i blichtr, chciała też zaprezentować swoją pozycję, którą osiągnęła jako artystka – dodaje Aleksandra Blonka-Drzażdżewska,

– Marisa de Lempicka, czyli prawnuczka Tamary Łempickiej, kiedy dowiedziała się o tym, co dzieje się w Polsce, ale też co dzieje się przede wszystkim w naszym mieście, podjęła decyzję, aby wspólnie z Dritą Keesler, prezeską DK Art Publishing przekazać na aukcję charytatywną serigrafię, pochodzącą z limitowanej edycji grafik według obrazu „Wiosna” Tamary Łempickiej – mówi dyrektor Muzeum Narodowego w Lublinie, Katarzyna Mieczkowska. – Tę pracę będzie można oglądać przez cały czas trwania wystawy, czyli od 18 marca do połowy sierpnia. Przez ten cały czas będzie trwała licytacja. Środki pochodzące z tej licytacji posłużą uchodźcom ukraińskim, którzy przebywają w Lublinie.

– Ostatnią fotografią, o której chce wspomnieć, jest jej zdjęcie wykonane w Wili Widora w Hollywood, gdzie artystka pozuje ze swoim obrazem „Chłopka”. Jest to o tyle istotna praca, ponieważ – mimo że powstała w 1937 roku – Łempicka wielokrotnie pokazywała ją na indywidualnych wystawach w Nowym Jorku, Los Angeles czy Milwaukee. Natomiast nigdy się jej nie pozbyła. Zawsze trzymałą ją dla siebie i faktycznie ten obraz do końca życia przebywał w prywatnej kolekcji artystki – wyjaśnia Łukasz Wiącek.

– Ale najważniejszy chyba przedmiot to jest też paleta akwareli, która towarzyszyła jej w licznych podróżach, które odbywała. Zaczęła malować akwarelami jako młoda dziewczyna i używała tej techniki do końca. Zawsze miała ze sobą materiały malarskie – opowiada Aleksandra Blonka-Drzażdżewska.

Największą w kraju wystawę poświęconą słynnej malarce, „królowej art déco” Tamarze Łempickiej będzie można zobaczyć w Muzeum Narodowym w Lublinie. Kolekcja obejmie 60 prac, w tym 19 obrazów wcześniej niedostępnych w Polsce oraz jej rzeczy osobiste.

Wystawę „Tamara Łempicka – kobieta w podróży” w Muzeum Narodowym w Lublinie będzie można oglądać od 18 marca do 14 sierpnia.

RyK / opr. AKos

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version