„Traktat Ryski 1921″ to tytuł wystawy przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej, którą można zobaczyć w Lublinie. Traktat ten kończył wojnę polsko-bolszewicką, prowadzoną w latach 1919-1920 i ustalał m.in. przebieg granic miedzy Polską, Rosją i Ukrainą.
– Ideą ekspozycji jest przypomnienie, w jaki sposób kształtowały się granice wschodnie II Rzeczpospolitej – mówi dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie Robert Derewenda. – O tyle jest to aktualna wystawa, że dziś jesteśmy świadkami również straszliwej wojny między Rosją, która nie daje prawa do tworzenia własnej państwowości, czy stanowienia o swoim losie Ukraińcom. Wtedy Rosja bolszewicka odmawiała takiego prawa Polsce. Przecież również Rosja bolszewicka liczyła wtedy, że będą nowe władze Polski. Utworzono tzw. Tymczasowy Komitet Rewolucyjny Polski w Białymstoku, na czele z Marchlewskim, Feliksem Konem czy Dzierżyńskim. To byli ludzie oddani Rosji, bolszewikom – dodaje Robert Derewenda.
Traktat Ryski został podpisany w Rydze 18 marca 1921 r. Na 15 planszach wystawy przedstawiono podstawowe informacje o tym wydarzeniu. Ekspozycja znajduje się na ogrodzeniu siedziby Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie przy ul. Stanisława Staszica.
AŁ / opr. PrzeG
Na zdj. podpisanie Traktatu Ryskiego, fot. wikipedia.org