Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała w czwartek (24.03), że zweryfikowała 64 przypadki ataków na obiekty służby zdrowia na Ukrainie między 24 lutego a 21 marca. W ich wyniku zginęło 15 osób, a 37 zostało rannych.
Według WHO blisko 7 milionów Ukraińców zostało wewnętrznie przesiedlonych w ciągu jednego miesiąca wojny, przy czym co trzeci cierpi na przewlekłą chorobę. Ukrainę opuściło 3,6 mln uchodźców.
CZYTAJ TEŻ: MSZ Ukrainy: Armia białoruska nie chce walki i nie jest do niej gotowa
Organizacja podkreśla, że ograniczony dostęp do leków, placówek opieki zdrowotnej i personelu medycznego na Ukrainie dodatkowo wywiera presję na leczenie chorób przewlekłych. Podkreślono, że sytuację utrudnia fakt, iż połowa aptek w kraju jest zamknięta.
Wojna wpłynęła również na szczepienia przeciwko Covid-19 i rutynowe szczepienia na Ukrainie – podała WHO, według której między 24 lutego a 15 marca szczepionki przeciwko koronawirusowi podano 175 000 osób, podczas gdy przed rosyjską inwazją codziennie preparat otrzymywało co najmniej 50 tys. osób.
PAP / RL opr. KS
Na zdjęciu: Ukraina, Siewierodonieck, 22.03.2022. Ostrzelany przez armię rosyjską szpital dzięcięcy w Siewierodoniecku, 22.03.2022 r.. Ostrzał spowodował pożar. Fot. PAP/MSW Ukrainy
CZYTAJ TEŻ: W pobliżu elektrowni jądrowej w Czarnobylu płoną lasy