Wyższe dopłaty na zakup telewizora. Sejm znowelizował ustawę

tv g78ce2d3b6 1920 2022 03 23 211155

Sejm przyjął ustawę, która podnosi do 250 złotych wysokość bonów na zakup telewizorów do odbioru nowego standardu naziemnej telewizji cyfrowej. Jest to nowelizacja niedawno uchwalonych przepisów, które przewidywały rekompensatę na ten cel w wysokości 100 złotych.

Za nowelizacją ustawy o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej opowiedziało się 437 posłów, przeciw było 17, wstrzymało się 4. Wcześniej posłowie sprzeciwili się wnioskowi Konfederacji o odrzucenie projektu.

Obecnie bon można przeznaczyć na zakup telewizora lub dekodera. Sekretarz stanu w Kancelarii Premiera Adam Andruszkiewicz mówił, że rząd postanowił zróżnicować wysokość świadczenia i podnieść je w przypadku telewizorów, ponieważ są one droższe od dekoderów. Dodał, że telewizory pozwalają także na pełne wykorzystanie możliwości, jakie zapewnia nowy standard sygnału. Rekompensata na zakup dekoderów pozostanie na poziomie 100 złotych.

Rekompensata jest wprowadzana w związku ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, co jest podyktowane decyzją Unii Europejskiej. Na skutek tego ponad dwa miliony gospodarstw domowych stracą możliwość odbierania naziemnej telewizji cyfrowej na obecnym sprzęcie.

O bony mogą wnioskować osoby, które wykażą, że nie stać ich na zakup dekodera we własnym zakresie. Wnioski można składać elektronicznie przez strony rządowe lub za pośrednictwem Poczty Polskiej do końca roku.

Operacja przejścia na nowy standard nadawania będzie przeprowadzana w czterech etapach. Pierwszy etap – od 28 marca 2022 r. – będzie dotyczyć województw dolnośląskiego i lubuskiego. Drugi etap – od 25 kwietnia 2022 r. – województw: kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego, trzeci etap – od 23 maja 2022 r. – łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego, zaś czwarty, od 27 czerwca 2022 r. – województw: lubelskiego, mazowieckiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego.

 Zaplanowana na ten rok przez Komisję Europejską zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej – polegająca na zamianie dotychczasowego systemu DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC – jest związana z uwolnieniem częstotliwości z zakresu 700 MHz na potrzeby sieci telefonii komórkowej. Nowy standard telewizji naziemnej umożliwi także dostęp do większej liczby bezpłatnych programów telewizyjnych oraz poprawę jakości obrazu i dźwięku.

Ustawa trafi teraz do Senatu.

RL / IAR / PAP / opr. ToMa

Fot. pixabay.com

Exit mobile version