– Podejmujemy wysiłki na rzecz uwolnienia członków Specjalnej Misji Monitorującej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (SMM OBWE), zatrzymanych w Doniecku i Ługańsku – przekazało w sobotę (23.04) biuro prasowe OBWE, cytowane przez agencję Reutera.
– Jesteśmy bardzo zaniepokojeni faktem, że kilku członków SMM zostało pozbawionych wolności w Doniecku i Ługańsku (na terytorium samozwańczych, kontrolowanych przez Rosję „republik ludowych”, Donieckiej i Ługańskiej). OBWE wykorzystuje wszystkie dostępne kanały, aby doprowadzić do uwolnienia swoich pracowników – poinformowano w komunikacie organizacji.
CZYTAJ: Eksperci: Rosjanie przygotowują się do zmasowanego uderzenia w Donbasie
Nie podano żadnych szczegółów na temat narodowości zatrzymanych osób ani okoliczności ich aresztowania.
OBWE przekazała w marcu, że ewakuowała z Ukrainy prawie 500 członków SMM. W sobotę ukazała się natomiast informacja, że SMM pomaga pozostałym na Ukrainie pracownikom misji OBWE w relokacji do bezpieczniejszych miejsc.
Misja SMM OBWE na Ukrainie rozpoczęła działalność w 2014 roku. Została powołana do życia na prośbę rządu Ukrainy i uchwalona jednomyślną decyzją wszystkich 57 krajów członkowskich OBWE. Misja ma charakter cywilny, a jej przedstawiciele pełnią służbę bez broni, przez 24 godziny na dobę, we wszystkich regionach Ukrainy.
Przewodnictwo w OBWE w 2022 roku sprawuje Polska.
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. PAP/EPA/Maria Senovilla