Plenerową wystawę pisanek można zobaczyć w skansenie w Zaburzu, w gminie Radecznica. Ekspozycję tworzy sześć pisanek wykonanych z drewna, każda ma dwa metry wysokości i jest wymalowana w kolorowe motywy ludowe i świąteczne.
CZYTAJ: Wielka Sobota: czas ciszy i światła
– Od 2007 roku staramy się uatrakcyjnić nasze roztoczańskie pagóry. W tym roku tuż obok wiatraka znalazły swoje miejsce dwustronne pisanki – mówi właścicielka skansenu Justyna Górniak-Mameła. – Małe malowane jajka są bardzo skromne. Tu chcieliśmy pokazać, że jest możliwość wymalowania większych. Jesteśmy na terenie Roztocza Zachodniego, więc są na nich motywy ludowe, koguciki, kurki, motywy wielkanocne, koszyczek i bazie. Praca trwała dość długo, bo trzeba było przygotować pisanki, drzewo, zmontować to wszystko i kwestia wzorów. Trzeba je było wymyślić, pokolorować. Można powiedzieć, że 3 miesiące pracowaliśmy nad tymi „jajeczkami”.
Skansen Zaburze to muzeum na wolnym powietrzu. To dawne gospodarstwo, w którym zachowany jest m.in. stary dom z 1938 r., urządzony według dawnych tradycji z oryginalnym danym wyposażeniem.
Skansen można zwiedzać po telefonicznym umówieniu się. Szczegóły na facebook’u Skansen Zaburze.
AP / opr. LysA
Fot. AP