„Historia Kościoła w Polsce nierozerwalnie łączy się z historią państwowości”. O znaczeniu chrztu Polski [ZDJĘCIA]

pm chrzest 210422 022 2022 04 21 160246

O chrzcie Polski i jego znaczeniu w dziejach narodu i państwa rozmawiali uczestnicy konferencji w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Konferencja naukowa „Chrzest Polski i jego znaczenie w dziejach narodu i państwa”

– Historia Kościoła w Polsce ma wymiar nie tylko religijny, ale też społeczny, administracyjny i kulturowy – mówi wojewoda lubelski Lech Sprawka. – Jesteśmy chyba jedynym krajem, gdzie akt powstania państwa polskiego był równoczesny z przyjęciem chrztu, a więc historia Kościoła w Polsce nierozerwalnie łączy się z historią państwowości.

– Chrzest Polski to najważniejsza data w historii naszego kraju – mówi historyk, profesor Mieczysław Ryba z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. – Praktycznie wszystko, co stanowi naszą kulturę, a więc naszą tożsamość, świadomość, cywilizację, jest pochodną decyzji Mieszka I o przyjęciu chrztu. Raz, że chodzi o chrześcijaństwo, a dwa, o to, że ten zachodni kierunek jednoznacznie wpisywał nas w tzw. cywilizację łacińską.

Święto Chrztu Polski ustanowiono na mocy ustawy Sejmu w 2019 roku. Upamiętnia ono chrzest Polski datowany na 14 kwietnia 966 roku i przyjęty przez księcia Mieszka I. 

MaK/ opr. DySzcz

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version